Sociální sítě pomáhají v boji proti HIV. Lékaři bez hranic chtějí oslovit co nejvíc nemocných

Počet nakažených virem HIV v Jihoafrické republice klesá, přesto se jen loni nakazilo v zemi 230 tisíc lidí a zhruba 4 miliony nakažených dochází na antiretrovirální léčbu. Uvádí to jihoafrická výzkumná společnost HSRC. Organizace Lékaři bez hranic se v zemi nově snaží udržet HIV pozitivní v léčbě netradičním způsobem – přes sociální sítě. Tématu se věnoval Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesotho, Scottova nemocnice. Spolupracovnice Lékařů bez hranic P. Lethola vyšetřuje pacientku s podezřením na TBC. "Je velmi důležité, abychom ještě předtím, než zahájíme léčbu HIV antiretrovirovými léky zjistili, zda není pacient také nakažen TBC."

V současné době je péče o HIV pozitivní pacienty v JAR dostupná, jiná věc je, co člověk musí absolvovat, aby se k ní dostal. | Foto: Alessandra Vilas Boas
Přehrát

00:00 / 00:00

Jak využít sociální sítě v boji s HIV?

„Pacient, který řeší vážný zdravotní problém, používá sociální sítě jako kdokoli jiný a hledá i na nich odpovědi. Proto je strašně důležité být k dispozici a zahájit komunikaci ve chvíli, kdy je o ni ze strany pacienta zájem a taky akutní potřeba,“ říká Jakub Hein z Lékařů bez hranic, který působil v části Kapského města zvané Khayelitscha.

Projekt organizace Lékaři bez hranic v Jihoafrické republice usiluje o to, aby tito pacienti na sociálních sítích vždy našli někoho, kdo je jim připraven odpovědět. Takový člověk by proto měl být dostupný tak trochu jako na horké lince.

Plné čekárny

V současné době je péče o HIV pozitivní pacienty v JAR dostupná, jiná věc je, co člověk musí absolvovat, aby se k ní dostal. „Čekárny jsou tady přeplněné, na klinice, která se léčbou HIV zabývá, budete čekat klidně i celý den,“ přibližuje Jakub Hein.

„A protože je potřeba odbavit hodně pacientů, konzultačním procesem musí pacient projít velmi rychle. Není tedy prostor na žádné složité rozmlouvání a řešení,“ dodává s tím, že dál už je to jen na pacientovi, jeho odhodlání, motivaci a zodpovědnosti k vlastnímu zdraví.

Pomoc v mobilu

Podle Jakuba Heina mohou právě v tomto bodě obrovsky pomoct sociální sítě, a to především pokud jde o oslovování a podporu pacientů i obecně v oblasti osvěty.

„Mobilní telefony máme všichni neustále v ruce a jsem přesvědčen, že pokud my budeme v tom mobilním telefonu přítomní, můžeme dosáhnout na obrovské množství pacientů, které jsme zatím neoslovili. Věřím, že takto můžeme radikálně zlepšit životy lidí, kteří bojují s onemocněním HIV,“ uzavírá Jakub Hein z organizace Lékaři bez hranic.

Matěj Skalický, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme