Od počátku roku 537 nemocných. Případů spalniček ale podle údajů ministerstva ubývá

Případů spalniček v Česku v minulém týdnu dále ubývalo. Počet nově nakažených klesl z devíti v předchozím týdnu na sedm. Ještě v březnu, kdy epidemie letos vrcholila, se týdně objevovalo až šest desítek nových případů. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku roku se v Česku objevilo 537 případů spalniček.Loni jich bylo 203. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, které mohou provázet vážné komplikace.

praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus spalniček (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Prudký nárůst počtu lidí nakažených spalničkami začal v únoru. Zatímco ještě v lednu se počty případů pohybovaly kolem jedné desítky týdně, začátkem února již vystoupaly až na tři desítky. V březnu se pak objevovalo i pět až šest desítek nových případů týdně. Od konce března ale počty nakažených zase postupně klesají.

Třetině hasičů chybí protilátky proti spalničkám, zjistila inspekce. Očkovat se musí hlavně ti z terénu

Číst článek

Nejvíce nových případů spalniček zaznamenali minulý týden zdravotníci v Praze, a to tři. Dva případy se objevily v Jihomoravském kraji a po jednom v Moravskoslezském a Plzeňském kraji.

Prvními příznaky spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek, někdy bílé tečky v ústech. Později se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny. Nemoc se šíří kapénkami. Od nakažení se projeví za jeden až tři týdny. Při léčbě je povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po sedm dní od objevení vyrážky. Vyšetření musejí být všichni, kdo se s nemocným potkali.

Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně. Nemoc se v populaci nešíří, pokud je očkovaných 95 procent populace, což Česko dosáhlo naposledy před pěti lety.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme