O čtvrtinu víc než loni. Počet případů spalniček v Česku je druhý nejvyšší od roku 2009

Případů spalniček v Česku bylo letos ke 4. prosinci zaznamenáno asi o čtvrtinu více než za celý loňský rok. Nemocných je letos už 182, kdežto loni jich bylo 142. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu. Odborníci upozorňují, že mezi nemocnými byla i řada neočkovaných dětí, ačkoli je očkování proti spalničkám povinné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocných spalničkami je letos už 182, kdežto loni jich bylo 142 (ilustrační foto) | Foto: Dave Haygarth

Spalniček v Česku značně přibylo již loni, kdy počet nemocných stoupl z pouhých sedmi případů v roce 2016 na zmíněných 142 v roce 2017. Letos je spalniček nejvíce za poslední čtyři roky. Více bylo případů jen v roce 2014, a to 221.

Za vážné zdravotní komplikace po povinném očkování dětí stát nabídne odškodné. Zákon má být hotový v létě

Číst článek

Spalničky začínají podobně jako nachlazení - horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se pak objeví bělavé tečky se zarudlým okolím a po několika dnech červená vyrážka na těle. Až u třetiny případů se podle zdravotníků mohou objevit i život ohrožující komplikace.

Jedinou prevencí spalniček je očkování, které je v Česku povinné od 13 měsíců věku dítěte. Přesto byly letos například v Praze podle údajů hygieniků k začátku října mezi nemocnými více než dvě desítky neočkovaných dětí. Z toho šest dětí nedosáhlo věku potřebného pro očkování, ale u zbylých 16 dětí jejich rodiče očkování odložili, nebo zcela odmítli, sdělila pražská hygienická stanice.

Pražská záchranka začala s očkováním zaměstnanců proti spalničkám

Číst článek

S epidemií spalniček se letos nepotýká jen Česko, ale i další evropské země. Podle květnového prohlášení předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly odstartovali epidemii v Česku právě nemocní z ciziny.

Podle serveru HlídacíPes.org, který na aktuální nárůst počtu případů upozornil, pomáhají k šíření nemoci konspirační teorie o vakcínách.

„Jedním z hlavních faktorů, který tuto situaci ovlivňuje, je negativní postoj populace k očkování, a zejména k očkování proti spalničkám, který je zásadně ovlivněn antivakcinačními kampaněmi,“ řekla serveru lékařka Kateřina Fabiánová z oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme