O čtvrtinu víc než loni. Počet případů spalniček v Česku je druhý nejvyšší od roku 2009

Případů spalniček v Česku bylo letos ke 4. prosinci zaznamenáno asi o čtvrtinu více než za celý loňský rok. Nemocných je letos už 182, kdežto loni jich bylo 142. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu. Odborníci upozorňují, že mezi nemocnými byla i řada neočkovaných dětí, ačkoli je očkování proti spalničkám povinné.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spalničky

Nemocných spalničkami je letos už 182, kdežto loni jich bylo 142 (ilustrační foto) | Foto: Dave Haygarth | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Spalniček v Česku značně přibylo již loni, kdy počet nemocných stoupl z pouhých sedmi případů v roce 2016 na zmíněných 142 v roce 2017. Letos je spalniček nejvíce za poslední čtyři roky. Více bylo případů jen v roce 2014, a to 221.

Za vážné zdravotní komplikace po povinném očkování dětí stát nabídne odškodné. Zákon má být hotový v létě

Číst článek

Spalničky začínají podobně jako nachlazení - horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se pak objeví bělavé tečky se zarudlým okolím a po několika dnech červená vyrážka na těle. Až u třetiny případů se podle zdravotníků mohou objevit i život ohrožující komplikace.

Jedinou prevencí spalniček je očkování, které je v Česku povinné od 13 měsíců věku dítěte. Přesto byly letos například v Praze podle údajů hygieniků k začátku října mezi nemocnými více než dvě desítky neočkovaných dětí. Z toho šest dětí nedosáhlo věku potřebného pro očkování, ale u zbylých 16 dětí jejich rodiče očkování odložili, nebo zcela odmítli, sdělila pražská hygienická stanice.

Pražská záchranka začala s očkováním zaměstnanců proti spalničkám

Číst článek

S epidemií spalniček se letos nepotýká jen Česko, ale i další evropské země. Podle květnového prohlášení předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly odstartovali epidemii v Česku právě nemocní z ciziny.

Podle serveru HlídacíPes.org, který na aktuální nárůst počtu případů upozornil, pomáhají k šíření nemoci konspirační teorie o vakcínách.

„Jedním z hlavních faktorů, který tuto situaci ovlivňuje, je negativní postoj populace k očkování, a zejména k očkování proti spalničkám, který je zásadně ovlivněn antivakcinačními kampaněmi,“ řekla serveru lékařka Kateřina Fabiánová z oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme