Ve Španělsku stáhli tisíce homeopatických přípravků. Zbylé musí projít testy účinnosti

Výrobci homeopatik ve Španělsku musí z prodeje stáhnout tisíce svých přípravků. Novela zákona o léčivech totiž zakázala jejich prodej. V lékárnách ještě zůstane zhruba 2000 kusů, které musí projít testy. Ty mají za úkol ověřit jejich účinnost.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Právě účinnost je podle nových opatření podmínkou prodeje přípravků. Podle ministerstva na to zatím aspiruje jen 12 léčiv. Ostatní z celkových 2008 přípravků chtějí výrobci nechat na trhu díky kličce, kterou jim zákon umožňuje.

Homeopatika využívá v Česku stále více lidí. Nejvíce je v lékárnách kupují ženy

Číst článek

Stačí, aby na obal napsali, že přípravku chybí terapeutická účinnost. Španělské ministerstvo ke změnám přistoupilo proto, aby byl zákon o léčivech v souladu s příslušnou evropskou směrnicí.

Vznik petice

Kromě homeopatie se ve Španělsku debatuje také o zákazu nebo lepším definování dalších alternativních metod – například akupunktury nebo čínské medicíny.

Krok ministerstva většina lékařů a zdravotníků vítá. Někteří ale naopak sepsali petici, ve které se odvolávají na právo lidí užívat, jaké léky chtějí. První fáze testování skončí letos v dubnu, čas na registraci mají výrobci ale až do roku 2022.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme