Ve Španělsku stáhli tisíce homeopatických přípravků. Zbylé musí projít testy účinnosti

Výrobci homeopatik ve Španělsku musí z prodeje stáhnout tisíce svých přípravků. Novela zákona o léčivech totiž zakázala jejich prodej. V lékárnách ještě zůstane zhruba 2000 kusů, které musí projít testy. Ty mají za úkol ověřit jejich účinnost.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Právě účinnost je podle nových opatření podmínkou prodeje přípravků. Podle ministerstva na to zatím aspiruje jen 12 léčiv. Ostatní z celkových 2008 přípravků chtějí výrobci nechat na trhu díky kličce, kterou jim zákon umožňuje.

Homeopatika využívá v Česku stále více lidí. Nejvíce je v lékárnách kupují ženy

Číst článek

Stačí, aby na obal napsali, že přípravku chybí terapeutická účinnost. Španělské ministerstvo ke změnám přistoupilo proto, aby byl zákon o léčivech v souladu s příslušnou evropskou směrnicí.

Vznik petice

Kromě homeopatie se ve Španělsku debatuje také o zákazu nebo lepším definování dalších alternativních metod – například akupunktury nebo čínské medicíny.

Krok ministerstva většina lékařů a zdravotníků vítá. Někteří ale naopak sepsali petici, ve které se odvolávají na právo lidí užívat, jaké léky chtějí. První fáze testování skončí letos v dubnu, čas na registraci mají výrobci ale až do roku 2022.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme