Jak udržovat spánkovou hygienu? Prospívá celému organismu, připomíná odborník Martin Pretl

Spánkový deficit dospávejte, s poruchou spánku zase rychle do odborné poradny. Právě to radí somnolog a odborník na spánkovou medicínu Martin Pretl, který je příznivcem takzvané spánkové hygieny. Kolik hodinu spánku potřebujeme? A proč je nebezpečný mikrospánek?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spánek (ilustrační foto)

Spánek (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Krátké usnutí, které trvá 15 vteřin. Taková je definice mikrospánku, po kterém se člověk buď probudí, nebo upadne do hlubšího spánku. Mikrospánek je noční můrou řidičů – může totiž přepadnout kohokoliv a častokrát stojí za vážnými dopravními nehodami. 

Pokud cítíme za volantem únavu, pomůže například protažení na benzínce a energetický nápoj. Ale řidiči by na to neměli spoléhat. 

„Nejhorší je monotónní jízda po dálnici, řízení není tak namáhavé a nemusí se kroutit volantem,“ přibližuje Pretl s tím, že tou nejlepší radou je nakonec dobře se vyspat, respektive dodržovat správnou spánkovou hygienu. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s odborníkem na spánkovou medicínu Martinem Pretlem

Říká se, že spánek má trvat sedm až osm hodin – nezáleží přitom, kdy jdeme spát, měli bychom však dodržovat pravidelnost, každý den ve stejný čas. Důležité je především, abychom byli odpočatí a vyspalí. „Hlubokého spánku je více v první části noci, v té druhé už není tak hluboký,“ vysvětluje odborník. 

Jak poznáme spánkovou apnoi?  

Správný spánek je také důležitý pro celý organismus, pro mozek a srdce, a právě poruchy spánku mohou souviset s kardiovaskulárními poruchami. Tak například spánková apnoe, tedy porucha dýchání, je důvodem toho, proč jsme ráno nevyspalí a neodpočatí. 

„Navenek se to projevuje hlasitými zvuky, které dokáží zbudit celé patro na hotelu,“ popisuje Martin Pretl. Nově se také přichází na to, že onemocnění má vztah k cukrovce druhého typu.  

„Říká se, že každý druhý muž nad 50 let trpí spánkovou apnoí,“ uzavírá. 

Zásady spánkové hygieny podle Martina Pretla

1. Pravidelnost: každý den chodit spát a vstávat ve stejnou dobu
2. Dobře vyvětraná místnost na spaní
3. Příjemné prostředí ke spánku
4. Nepít stimulující nápoje a nekouřit
5. Večeře dostatečně dlouho před spánkem
6. Ložnici užívejte jen ke spánku a pohlavnímu životu. V posteli nesurfujte, nejezte, nekoukejte se na televizi 

zbu, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme