Špenát jako zakázaný doping? Podle vědců obsahuje steroid zvyšující fyzickou sílu

Vědci z berlínské Svobodné univerzity potvrdili povzbuzující schopnosti špenátu. Dokonce doporučili, aby steroidní chemikálie ekdysteron, kterou tato zelenina obsahuje, byla zařazena na seznam látek zakázaných jako doping. Informuje o tom německá stanice Deutsche Welle. 

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Síla uživatelů ekdysteronu se zvýšila trojnásobně oproti nárůstu u jejich kolegů, kteří brali placebo. (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

Farmaceutický ústav univerzity uspořádal desetitýdenní tréninkový program, kterého se zúčastnilo 46 sportovců, aby zjistil, jestli ekdysteron ovlivňuje fyzický výkon.

Čeští školáci tloustnou, ohrožení jsou hlavně ti z chudších rodin. Spočítejte si, jak jsou na tom vaše děti

Číst článek

Jedna skupina dostávala placebo a druhá kapsle s ekdysteronem v množství, které odpovídalo až čtyřem kilogramům syrového špenátu denně.

Studie podporovaná Světovou antidopingovou agenturou (WADA) ukázala, že síla uživatelů ekdysteronu se zvýšila trojnásobně oproti nárůstu u jejich kolegů, kteří brali placebo. Ostatně i Pepkovi námořníkovi nabíhaly po špenátu svaly.

„Naší hypotézou bylo, že zpozorujeme nárůst výkonnosti. Nepředpokládali jsme ale, že bude takto výrazný,“ cituje Deutsche Welle Mariu Parreovou ze Svobodné univerzity.

Berlínská studie je tak první, která prokázala spojení mezi ekdysteronem a lepším fyzickým výkonem. Tato látka proto podle vědců rozhodně patří na seznam zakázaného dopingu, konstatuje stanice Deutsche Welle.

„Myslíme si, že pokud látky obsažené ve špenátu zvyšují výkonnost, pak je jeho konzumace nespravedlivou výhodou, které by mělo být zamezeno,“ dodala Parreová.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme