Pojišťovny začnou hradit lék spinraza na spinální svalovou atrofii, oznámilo ministerstvo

Zdravotní pojišťovny budou hradit lék na spinální svalovou atrofii nazvaný spinraza. Uvedlo to ve středu ministerstvo zdravotnictví. Podle něj vyjde léčba asi 140 pacientů ročně na 800 milionů korun. Spinraza je jedním ze tří schválených léků na spinální svalovou atrofii, užívá se doživotně. Pojišťovny platí od roku 2020 dětem i aplikaci léku zolgensma za víc než 50 milionů korun, na který se před tím lidé skládali ve sbírce.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnický personál připravuje vakcinační látku proti koronaviru

Lék spinraza se podává injekcí do bederní páteře (ilustrační foto) | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Pacientům se lék podává od roku 2020. Dosud o něj museli žádat zdravotní pojišťovny individuálně na základě výjimky o jinak nehrazené léčbě. V dubnu loňského roku bylo podle informací na webu pacientské organizace spinální svalové atrofie takto léčeno 103 pacientů, z nich 58 dětí.

Malý Adam dostal jako druhý pacient v Česku experimentální lék Zolgensma

Číst článek

Lék se podává injekcí do bederní páteře, v Česku ho aplikují čtyři nemocnice. První tři dávky dostává pacient po 14 dnech, další po měsíci a dále každé čtyři měsíce.

Podle stanoviska ministerstva budou náklady na podávání tohoto léku tvořit jedno procento všech výdajů na léčivé přípravky.

„Celkově zdravotní pojišťovny na léčivé přípravky receptové nebo centrové (…) v roce 2022 mají v plánu vynaložit kolem 80 miliard korun,“ uvedlo ministerstvo.

Veřejné zdravotní pojištění mělo letos plánované náklady 427 miliard korun, mezi roky 2000 a 2020 vzrostly i v důsledku úhrady nových drahých léčiv téměř čtyřnásobně.

Spinální svalová atrofie je vzácné vrozené onemocnění, při kterém postupně ubývá svalstvo, a tím se zhoršuje schopnost pohybu. Postiženy bývají hlavně nohy, nemocní ale také hůře polykají a později mají potíže s dýcháním a potřebují celodenní umělou plicní ventilaci. Postup nemoci je individuální, u některých typů spinální svalové atrofie umírají děti do 18 měsíců, u druhého typu přežívá 70 procent 25 let.

Dvouletému Maxovi podali v Motole nejdražší lék světa. ‚Cítíme, že jsme v nejlepších rukou,‘ píšou rodiče

Číst článek

V Česku se ročně narodí přes 110 tisíc dětí, spinální svalovou atrofií onemocnění zhruba jedno z 10 tisíc narozených. Od letošního roku mohou rodiče zdarma nechat své novorozené děti vyšetřit, podle nemocnic je zájem velký.

Léčba onemocnění je velmi drahá a je třeba ji začít podávat v co nejranějším věku, léky totiž většinou mohou jen zastavit zhoršování příznaků. Prvním dětským pacientům v Česku se v roce 2020 na lék zolgensma za zhruba 54 milionů korun lidé skládali v dobročinné sbírce, protože ho pojišťovny hradit odmítaly.

Pojišťovny nakonec s uhrazením souhlasily, první dítě ho dostalo v květnu. Koncem roku 2020 informovala Všeobecná zdravotní pojišťovna, že se dohodla s výrobcem a bude tento lék hradit všem svým dětským pojištěncům, kteří ho budou potřebovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme