Hokejista Stan Mikita trpěl ‚boxerskou demencí‘, ukázala studie. Nemoc je spojována s údery do hlavy

Posmrtná studie mozku legendárního hokejového útočníka Stana Mikity prokázala, že člen Síně slávy trpěl v době úmrtí chronickou traumatickou encefalopatií. Toto onemocnění mozku je spojováno s opakovanými údery do hlavy a Mikita, který zemřel loni v srpnu ve věku 78 let, je dalším jménem na seznamu bývalých hráčů NHL, u něhož byla encefalopatie odhalena.

Chicago Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stan Mikita trpěl v době úmrtí chronickou traumatickou encefalopatií. | Zdroj: ČTK/AP

S nemocí, která je známá také jako „boxerská demence“, se potýkali například bitkaři Derek Boogaard a Bob Probert nebo jiný dlouholetý hráč NHL Reggie Fleming.

I přesto šéf NHL Gary Bettman zastává dlouhodobě názor, že neexistuje přímá spojitost mezi otřesem mozku a traumatickou encefalopatií, jak dal naposledy najevo začátkem května při jednání s kanadskou vládou. Ta by ráda dosáhla celoplošného zavedení zápasových trestů pro hráče za jakýkoliv kontakt s hlavou soupeře ve snaze co nejvíce omezit riziko otřesů mozku a jejich následků.

„NHL od toho dává ruce pryč. Úplně popírají jakékoliv spojení a tím pádem se také zříkají jakékoliv odpovědnosti. Je zřejmé, že si tím jen kryjí záda,“ prohlásila neuroložka Ann McKeeová z Bostonské univerzity, která se problematikou dlouhodobě zabývá.

Jágr je mezinárodní pojem, jezdí za ním fanoušci ze všech koutů světa, říká mluvčí hokejistů Kladna

Číst článek

Devastující úder

O Mikitově diagnóze informovala na charitativní večeři v Chicagu, a to na přání rodiny hokejové legendy, která během více než dvacetileté kariéry v NHL pomohla Chicagu v roce 1961 vyhrát Stanley Cup.

Hráči by podle McKeeové měli být pod výrazně větším drobnohledem v případě, že dostanou zásah do hlavy. „Je třeba opravdu velmi konzervativního přístupu, protože co se vám nebo třeba i mně může zdát jen jako malá rána, může být devastujícím úderem pro hráče. A my potřebujeme pro hráče zajistit bezpečí,“ uvedla McKeeová.

Traumatická encefalopatie, jež je příbuzná Alzheimerově chorobě, se projevuje ztrátou paměti, vznětlivostí či změnami nálad.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme