Pozitivní přístup ke stárnutí chrání mozek před demencí. Riziko snižuje o polovinu

Příkladem, jak se vyhnout stařecké demenci a stárnutí, je 81letý obyvatel Hongkongu Viswa Nathan. Dodnes pracuje jako novinář a mediální poradce, všímá si hongkongský deník South China Morning Post. Nathan vede aktivní společenský život, pije whisky a rozvíjí farmu na Filipínách, odkud pochází jeho manželka. Je zdravý jak řípa a netrpí žádnou nemocí spojovanou se stářím.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samota a stáří | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Burim

Na rozdíl od mnoha jiných lidí v jeho věku Nathanovi stárnutí žádné starosti nedělá. Je optimista a podle vlastních slov nikdy neměl ke stáří negativní postoj. Život je plný možností a člověk si musí užít každou minutu, zdůrazňuje.

Způsob myšlení a přístup ke stárnutí je přitom důležitý. Výzkum ukázal, že lidé, kteří o svém procesu stárnutí smýšlejí pozitivně, jsou šťastnější a žijí déle než ti, kteří se stáří děsí.

Poloviční riziko

Nová studie Zdravotnické fakulty při Yaleově univerzitě prokázala ještě jednu výhodu pozitivního smýšlení o stárnutí – snižuje riziko demence. Ta se vyznačuje ztrátou paměti, zhoršením motorických schopností, negativními změnami společenského chování a potížemi s myšlením, řešením problémů a vyjadřováním. Nejběžnější formou demence je Alzheimerova choroba.

Studie zkoumala skoro 4 800 osob v průměrném věku 72 let, které demencí netrpěly. Zjistila, že pozitivní přístup ke stárnutí má na mozek ochranné účinky. Pozitivně smýšlející účastníci vykázali o skoro 44 procent nižší riziko, že u nich v příštích čtyřech letech vznikne demence než lidé s negativním přístupem.

Pozitivní smýšlení prospívá i lidem, kteří mají k demenci genetické dispozice, ukázala studie. Z celkového počtu účastníků výzkumu jich mělo 26 procent gen, jenž je vystavuje většímu nebezpečí. A ti, kdo ke stárnutí přistupovali pozitivně, vykazovali o téměř polovinu nižší riziko, že se u nich choroba projeví než ti, kdo měli na stárnutí negativní názor.

Nepijte a družte se

Demenci však způsobuje celá řada faktorů, a nelze proto říci, že jí lze zabránit jen pozitivním přístupem ke stárnutí, upozorňuje hongkongský deník. Podle geriatrů je rovněž nutné pečovat o své tělesné zdraví a dbát na životní návyky.

Babička s plným diářem: Dětem vždy vyjdu vstříc, ale musím mít čas

Číst článek

Aby člověk snížil riziko demence na minimum, měl by vést zdravý a aktivní život. To podle nich znamená nekouřit, omezit příjem alkoholu, zhubnout, pokud člověk trpí nadváhou, pravidelně cvičit a jíst vyváženou stravu. Stejně důležité je žít společensky a být aktivní ve své komunitě, protože předchozí studie prokázaly spojitost mezi omezeným společenským životem a snížením kognitivních schopností.

Jedenaosmdesátiletý novinář Nathan je přesvědčený, že jeho skvělá fyzická i psychická kondice je výsledkem pozitivního přístupu. „Stárnutí je stav mysli,“ upozorňuje. „Člověk si neprospívá, když k němu přistupuje negativně. Já jsem optimista a obklopuji se lidmi, kteří mají stejný postoj,“ vysvětluje Viswa Nathan. Rád se vídá s přáteli, směje se, debatuje a neustále se o něco zajímá, uzavírá South China Morning Post.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme