Statisíce Čechů každoročně darují krev, přesto je odběrů stále málo

Mezi darováním krve a plazmy není podle lékařů příliš rozdíl. Obojí zachraňuje životy, krev přímo na sálech, plazma nejčastěji ve formě léků – liší se jen ve formě odběru. Přesto grafy ukazují mnohem vyšší odběry plazmy než krve, která často chybí.

Česká republika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daruj krev s českým rozhlasem, Tereza Stýblová | Foto: Filip Jandourek

V Česku chodí životně důležitou tekutinu každoročně darovat statisíce lidí. Pořád je to ale málo. Zejména mladší lidé chodí s větší pravidelností darovat plazmu do soukromých center, která jim dárcovství finančně kompenzují. To se ve finále ukáže na nepoměru v odběrech, jak ukazují statistiky. Zatímco v roce 2015 bylo v Česku téměř 700 tisíc odběrů plazmy, krve jen 400 tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký je rozdíl mezi odběrem krve a krevní plazmou? Více si poslechněte v příspěvku Kristiny Lamperové

V Česku je na 280 tisíc dárců krve a podle doporučení Světové zdravotnické organizace nám jich chybí ještě dalších 100 tisíc – a to hlavně mladých prvodárců. „Myslím, že je fajn, když můžete někomu pomoci, nebo mu zachránit život," říká Romana, která přišla do Thomayerovy nemocnice darovat krev již podruhé.

Řada nemocnic ale i lékařů z transfúzních stanic soukromé odběry kritizuje. Argumentují tím, že finanční hotovost přiláká i takové dárce, kteří budou o svém zdravotním stavu lhát. Je ale nutno podotknout, že pro plazmaferetická centra platí stejná pravidla odběru jako pro normální nemocnice.

Krev lze darovat i v rámci dalšího ročníku projektu „Daruj krev s Českým rozhlasem", který odstartoval začátkem měsíce a potrvá až do 19. června. Cílem akce je šířit povědomí o dárcovství krve a oslovit především ty, kteří dosud krev nedarovali, tzv. prvodárce. Tvářemi kampaně se letos stali zaměstnanci Českého rozhlasu, ale nově také ambasadoři projektu VZPoura úrazům.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme