‚Hledáme ho pět let.‘ Počet zubařů v posledních letech stoupá, ale některé obce je stále marně shání
Na mnoha místech Česka lidi pořád nemůžou sehnat zubaře, který by je byl ochotný registrovat a ošetřit na pojišťovnu. A to i přesto, že v posledních dvou letech se situace zlepšila a desítky tisíc Čechů stomatologa našly. Nejhorší je situace v okresech Frýdlant, Kraslice, Pelhřimov, ale taky Sedlčany nebo Žďár nad Sázavou. Ukazují to data Všeobecné zdravotní pojišťovny.
„Stojí nás to velké síly, přesvědčování a vytváření podmínek pro získávání lékařů, abychom je udrželi na menších, středních obcích a městech,“ popisuje Pavel Drahovzal, nezávislý starosta třítisícové obce Velký Osek na Kolínsku. Problémy mají i v Postoloprtech. Obec, která má skoro pět tisíc obyvatel, hledá zubaře pět let.
„Všichni zubaři, kteří u nás byli, odešli, protože dostali smlouvu do Prahy. A takhle jsme postupně přišli o všechny zubaře. Lidé sháněli po dobu tří, čtyř, pěti let zubaře v Mostě, Praze, Slaném. Přišli na pojišťovnu, která jim dala seznam zubařů. A každý zubař řekl, že další pacienty nepřijímá,“ říká starosta Postoloprt Zdeněk Pištora z hnutí Trikolora.
Devadesát procent stížností na nedostupnou péči, které přijdou na ministerstvo zdravotnictví, se týká právě stomatologie.
„V roce 2020 zdravotní pojišťovny zaznamenaly téměř 20 tisíc podání od svých pojištěnců, kde je pojištěnci prosí, někdy škemrají a někdy jen žádají, jestli by jim nepomohly najít zubaře,“ popisuje ředitelka Odboru dohledu nad zdravotním pojištěním resortu Lenka Poliaková.
Síť pracovišť
Problém přitom není v počtu lékařů, ale v jejich rozmístění. „Počet pracujících zubních lékařů je cca 9200. Ve všech krajích stoupá počet zubních lékařů rychleji než počet obyvatel. S výjimkou jediného kraje, Pardubického. Ale je to kompenzované tím, že je mimořádně hodně zubařů v Královéhradeckém,“ upozorňuje prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.
Lidé nad 50 let si nebudou muset platit očkování proti klíšťové encefalitidě. Zaplatí ho zdravotní pojišťovny
Číst článek
Rozdíly jsou ale i v rámci krajů. Zatímco třeba v okrese Hradec Králové připadá na 100 tisíc obyvatel víc než devadesát zubařů, v sousedním Rychnově nad Kněžnou je to třicet. Síť lékařů mají na starost zdravotní pojišťovny. Ta největší, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), podle svého náměstka Davida Šmehlíka v posledních letech dostupnost péče mapuje.
„Zda ta síť pracovišť je skutečně dostupná. Tedy jestli lékař registruje pacienty, poskytuje jim hrazené služby, anebo ne,“ říká Šmehlík. Zubaře také poslední dva roky motivuje k tomu, aby přijímali nové pacienty včetně dětí. A podle Davida Šmehlíka je to účinné.
Přichází chřipková sezona. Státní zdravotní ústav doporučuje očkování, vakcín má být dostatek
Číst článek
„Je to nějakých 179, možná 200 tisíc lidí, kteří získali svého stomatologa a předtím ho neměli. Otočili jsme dlouholetý trend, kdy klesaly každý rok počty registrovaných pacientů. To znamená ti, kteří měli svého zubaře, který jim byl ochotný poskytovat péči,“ doplňuje náměstek VZP.
Další motivací by mohla být pravidelná platba za každého pojištěnce, kterou zubaři mají dostávat od příštího roku. „Budeme velmi bedlivě sledovat, jestli to opravdu povede k rozšíření péče. Jestli nasmlouvaní pacienti dostanou nějaké termíny,“ popisuje náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová.
Ministerstvo zdravotnictví samo nabízí zubařům peníze za dostupnou péči. Podmínkou jsou smlouvy aspoň se 4 pojišťovnami, 1500 nových pacientů včetně dětí a seniorů i delší ordinační doba. Za tři roky tak vyplatilo 39 ordinacím 47 milionů korun.