Studie: Kašel covid pozitivních vyprodukuje až desetkrát víc infekčního aerosolu, než když mluví

Národní zdravotnická služba, tedy systém veřejné zdravotní péče v Británii, možná bude muset zvážit přísnější bezpečnostní opatření pro tisíce pracovníků v takzvané první linii. Deník The Guardian informuje o nové studii, která naznačuje, že jsou zdravotníci vystavěni mnohem většímu riziku nákazy koronavirem, než si mysleli.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studie vede k doporučení, aby se každý, kdo pečuje o pacienty s nemocí covid-19, vybavil nejlepšími ochrannými prostředky. Ilustrační foto | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Český rozhlas

Z výzkumu vyplývá, že kašel pacientů s covidem generuje nejméně desetkrát víc infekčních aerosolových částic než při mluvení nebo dýchání. To by mohlo vysvětlit, proč tolik lidí z Národní zdravotnické služby během pandemie onemocnělo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý přehled zahraničního tisku

Studie vede k doporučení, aby se každý, kdo pečuje o pacienty s nemocí covid-19 nebo s podezřením na nákazu, vybavil těmi nejlepšími ochrannými prostředky, včetně respirátorů typu FFP3. Zlepšit by se měla také ventilace v nemocnicích. Jak píše Guardian, u zdravotníků je až čtyřikrát větší pravděpodobnost, že se nakazí koronavirem než u běžné populace.

Pracovníkům v méně exponovaných místech nemocnic jsou vydávány respirátory, které blokují větší kapénky nesoucí viry, ale poskytují jim pouze malou ochranu proti drobným částicím. Na výsledky průzkumu upozorňuje i vedoucí Royal College of Nursing pro prevenci a kontrolu infekcí Rose Gallagherová. Podle ní studie dává ještě větší váhu výzvám k ochraně všech pracovníků v sektoru zdravotnictví.

Podle údajů Národního statistického úřadu zemřelo v březnu a prosinci v Anglii a Walesu na covid nejméně 883 zdravotníků. Podle britského ministerstva zdravotnictví a sociální péče ale byla bezpečnost zdravotníků vždy nejvyšší prioritou.

V reakci na nové varianty koronaviru provedla britská kontrolní skupina pro prevenci infekcí komplexní přezkum dosud nabytých zjištění a dospěla k závěru, že stávající pokyny a doporučení pro používání ochranných prostředků jsou platné.

Celý přehled zahraničního tisku najdete v audiozáznamu. Četli Martina Mašková a Jan Burda.

Tomáš Fiala, lup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme