Italský chirurg jako první transplantoval umělou průdušnici. Nyní čelí ve Švédsku obvinění

Švédská prokuratura obvinila z vážného zneužití postavení chirurga, který jako první provedl transplantaci umělé průdušnice. Italský lékař Paolo Macchiarini působil v letech 2010 až 2016 na stockholmském Karolinském institutu, který ale musel opustit kvůli falšování vědeckých výsledků. Průdušnice patří k orgánům, jejichž transplantace je velice náročná, píše agentura AFP.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Macchiarini provedl v roce 2008 jako první úspěšnou transplantaci umělých průdušek (ilustrační foto) | Foto: Sasin Tipchai | Zdroj: Pixabay

Obvinění se týká transplantací umělých průdušnic, které italský chirurg uskutečnil ve švédské metropoli. „Tyto operace, které obětem způsobily vážnou újmu na zdraví a silné utrpení, neměly žádné právní opodstatnění," uvedl státní zástupce Mikael Björk.

Lehčí a vyrobené každému pacientovi na míru. Brněnští vědci vyvinuli nový druh kloubních náhrad

Číst článek

Švédská prokuratura vyšetřuje italského chirurga od roku 2018, obvinění, které je ve švédském právním systému totožné s obžalobou, podala až nyní.

Italský chirurg Macchiarini se proslavil v roce 2008, když provedl první úspěšnou transplantaci umělých průdušek obalených kmenovými buňkami příjemce. Tím odpadala nutnost brát po zbytek života léky na potlačení reakce organismu odmítajícího cizí tkáň. Macchiarini zopakoval podobný zákrok i v následujících letech, mezi jeho pacienty byla i jedna Češka. Sedm z osmi pacientů operovaných v letech 2011 až 2014 ale po zákroku zemřelo.

Usvědčení Macchiariniho z falšování vědeckých výsledků a porušení vědecké etiky silně otřáslo prestiží Karolinského institutu, který vyhlašuje Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Kvůli aféře rezignovaly v letech 2015 až 2017 špičky institutu a několik členů výboru, který o udělování ceny rozhoduje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme