Testování hydroxychlorochinu proti covidu-19 zastavila také Světová zdravotnická organizace

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu oznámila, že zastavila testování léku hydroxychlorochin v rámci svého mezinárodního programu, který zkoumá možné způsoby léčby nemoci covid-19. Učinila tak po zhodnocení dosavadních výsledků své iniciativy Solidarity, jakož i závěrů jiných vědeckých týmů, podle nichž uvedené antimalarikum nemocným nijak nepomáhá. Informovala o tom agentura Reuters.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hydroxychlorochin | Foto: George Frey | Zdroj: Reuters

Expertka WHO Ana Maria Henaová-Restrepová na středeční tiskové konferenci oznámila, že badatelé pracující na Solidarity zanalyzovali nejčerstvější důkazy a rozhodli se, že do větve programu zaměřené na hydroxychlorochin už nebudou nabírat nové pacienty.

Pochybnosti o datech, z nichž vycházeli. Část autorů stáhla studii o škodlivosti hydroxychlorochinu

Číst článek

WHO pak v prohlášení doplnila, že její výzkumníci zohlednili i výsledky nyní rovněž přerušeného britského klinického testu, který nezjistil jakýkoli přínos antimalarika pro lidi hospitalizované s covidem-19.

Pacienti, kteří aktuálně lék berou v rámci studie WHO, nicméně „mohou dokončit svoji kúru nebo ji zastavit podle uvážení dohlížejícího lékaře“.

Příběh léku, který Trump či Elon Musk považují za možný zlom v boji s koronavirem. Jaké má šance?

Číst článek

Hydroxychlorochin je jedním z mnoha přípravků, které se v posledních měsících testovaly na léčbu nemoci z koronaviru. Běžně se používá nejen proti malárii, ale také proti některým autoimunitním onemocněním, jako jsou revmatoidní artritida a lupus.

Jako zaručený lék na covid-19 jej opakovaně prezentoval americký prezident Donald Trump, který dokonce v květnu prohlásil, že jej i přes varování o vážných vedlejších účincích užívá ve snaze předejít symptomům.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) na konci března vydal povolení pro mimořádné použití hydroxychlorochinu v souvislosti s léčbou covidu-19 v nemocnicích. V pondělí ale toto povolení odvolal s tím, že ve světle nových poznatků už by nebylo rozumné hydroxychlorochin a podobnou látku chlorochin považovat za účinné prostředky na léčbu zdravotních problémů spojených s nákazou koronavirem.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme