Sobota je Světovým dnem dárců kostní dřeně. V Česku jich je 130 tisíc, někteří pacienti svého nenajdou

V sobotu je Světový den dárců kostní dřeně. V českých registrech jich je aktuálně přes 130 tisíc. Třicet z nich v sobotu poprvé převezme pamětní medaili v pražském Kaiserštějnském paláci. Transplantace kostní dřeně je důležitá pro léčení pacientů s leukémií nebo jinou poruchou krvetvorby.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odběr kostní dřeně. Ilustrační foto. | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Pro každého čtvrtého pacienta lékaři vhodného dárce nenajdou. „Problém je, že dárce nenalezneme včas, že nemoc je tak agresivní, že dřív, než toho dárce nalezneme, nemoc postoupí tak, že transplantace není možná,“ popsal Radiožurnálu primář fakultní nemocnice v Plzni Pavel Jindra.

Čechům nejsou lhostejné osudy druhých. Počty dárců orgánů i kostní dřeně jsou rekordní

Číst článek

Proto oba české registry dál shání nové dárce. Stát se jimi mohou zdraví lidé mezi 18 a 40 lety. „Nejdůležitější podmínkou je dobrý zdravotní stav, to znamená, že se dárce s ničím dlouhodobě neléčí, nebere léky,“ řekla vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk v pražském IKEM Marie Kuříková.

Český národní registr dárců dřeně v sobotu chystá náborové akce v sedmi městech - třeba v Plzni, ve Strakonicích nebo v Bohumíně.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme