Podle Světové zdravotnické organizace si 95 procent lidí myje ruce špatně. Upozorňuje na to den hygieny

Osmdesát procent infekcí se šíří přes neumyté ruce. Státní zdravotní ústav to připomíná v rámci sobotního Světového dne hygieny rukou. Důsledkem bývají chřipky, virózy, žloutenka typu A nebo salmonela. V kancelářích by si měli lidé dávat pozor na klávesnice, doma na krájecí prkénka nebo mycí houbičky a v MHD na tyče – podle hygieniků se jim opravdu právem přezdívá mastné.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuchyňská prkénka, houbičky na nádobí nebo klávesnice – tyto předměty přímo přitahují viry a bakterie.

Kuchyňská prkénka, houbičky na nádobí nebo klávesnice – tyto předměty přímo přitahují viry a bakterie. | Foto: Jack Mac | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Jsme v nejnovější tramvaji, kterou provozujeme v Praze. Je to 15T For City od výrobce Škoda Transportation,“ říká v reportáži Radiožurnálu Milan Slunečko šéf jednotky Správy vozidel tramvaje z dopravního podniku.

Přehrát

00:00 / 00:00

80 procent infekcí se šíří přes neumyté ruce. Jak si je tedy mýt?

„Každá tramvaj, která vyjede do provozu s cestujícími se vrací večer do vozovny a každou noc je vyčištěná úklidovou firmou,“ říká.

Dezinfikují se například i madla, kterých se cestující drží. „Externí úklidová firma má přesně přípravky, které má používat. Je to univerzální dezinfekční prostředek. Přistoupili jsme v minulosti i k tomu, když se vyskytla chřipková epidemie nebo žloutenka, že firma použila ještě účinnější prostředky,“ popisuje Slunečko.

Jízda MHD se dá s nadsázkou i přes pravidelné čištění co se týká přenosu infekcí srovnat s návštěvou toalety. „Ty dopravní prostředky jsou jedním z krizových momentů, kdy je tam větší koncentrace bakterií, stafylokokových a tak dále. Určitě vždy umýt ruce,“ doporučuje Petra Bártová, která připravuje hlavně pro zdravotníky kurzy zaměřené na hygienu rukou.

Podle Světové zdravotnické organizace si ale 95 procent lidí myje ruce špatně. Celý proces mytí mýdlem má trvat nejméně 30 sekund. Bakterie a viry se často drží třeba u palců nebo zůstávají pod nehty.

„Lidé zapomínají na palec nedominantní ruky a hodně vynechávaná místa jsou na špičkách prstů,“ říká Bártová.

Bez dlouhých nehtů

Zdravotnická zařízení používají dezinfekční gely. Primářka epidemiologie motolské nemocnice Vilma Benešová se snaží hlídat, aby neměly například zdravotní sestry dlouhé nehty: „V těch nehtových lůžkách je velké bakteriální osídlení. Máme standardy. Máme interní předpisy, je to otázka dodržování a zodpovědného přístupu."

Lidé si často neuvědomují, že by se neměli v obchodě dotýkat třeba pečiva. „Ačkoli jsou prodejny vybaveny rukavicemi a sáčky, tak se vždycky najdou tací, kteří osáhavají stupeň čerstvosti a to ještě asi dlouho nevymizí,“ říká pro Radiožurnál Benešová.

Lékařka z fakultní nemocnice v Hradci Králové Lenka Hobzová doplňuje, že viry a bakterie jsou na bankovkách a mincích, klikách, nejrůznějších tlačítkách nebo na klávesnicích.

„V domácnosti si neuvědomujeme, že třeba houbička na nádobí je plná bakterií a plísní – měnit jednou týdně. Také je třeba čistit klávesnice počítače, telefonní sluchátka, kliky dveří. Když zavřu dveře a chci si kousnout do jablka, měla bych si umýt ruce,“ vysvětluje Hobzová.

K devátému ročníku Světového dne hygieny rukou se připojilo 180 zemí včetně Česka.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme