Účinnou léčbu Parkinsona podstoupí jen dvě procenta Čechů. Potřebujeme síť odborníků, tvrdí neurolog

Parkinsonovou chorobou v Česku trpí na 50 tisíc lidí. Ukazují to nejnovější data Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Je to až třikrát víc, než se předpokládalo. Nemoc je možné léčit hlubokou mozkovou stimulací, ale doposud ji kvůli kapacitním nedostatkům podstoupila jen dvě procenta pacientů. Na onemocnění a komplikace s ním spojené upozorňuje středeční Světový den Parkinsonovy nemoci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidský mozek (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Freepik, @kjpargeter

„Začalo to bolestí pravé ruky, byl tam prostě třes té ruky a potom i nohy. Začala jsem mít takové ty stavy, že jsem nemohla dojít někam, nemohla jsem přejít i silnici, myslela jsem si, že nedojdu vůbec na druhý konec,“ vypráví paní Martina, kterou Parkinsonova nemoc zastihla v sedmatřiceti letech.

„Moje maminka mi tvrdila, že to není možný, že mám Parkinsona, protože Parkinson je přece nemoc starých lidí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Janetty Roubkové

Nikotin i alkohol mohou pomoci

Nemoc většinou propuká u lidí po padesátce, u řady pacientů ale i mnohem dřív. Způsobuje ji odumírání mozkových buněk, které produkují dopamin. Člověk tak postupně ztrácí kontrolu nad svými pohyby, vysvětluje neurolog Robert Jech ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Většinou ty první příznaky jsou snížení souhybu jedné končetiny při chůzi. Když chodíme tak kýváme rukama střídavě levou a pravou a ta strana, která bývá postižená jako první, se začne méně kývat,“ popisuje neurolog pro Radiožurnál.

Při vzniku nemoci zčásti hraje roli genetika, člověk si k ní ale může pomoct i sám, upozorňuje Jech.

„Mezi rizikové faktory patří špatné ovzduší. Paradoxně pacienti z venkova jsou na tom hůř, než pacienti z měst, protože expozice pesticidům a insekticidům jsou těmi hlavními faktory, které k tomu mohou přispět. Naopak těmi protektivními faktory, které chrání mozek, jsou nikotin, alkohol a káva.“

Léčba elektrošokem

Už 20 let je v Česku dostupná účinná léčba hlubokou mozkovou stimulací. Je to operace, při které se pacientovi do mozku vloží elektrody, vysvětluje neurochirurg Dušan Urgošík z Nemocnice Na Homolce, který odoperoval na tři stovky pacientů.

Jedinečný typ jen v několika vesnicích. Nový druh parkinsonismu objevili vědci na Horňácku na jižní Moravě

Číst článek

„Zavedeme do známých oblastí mozku elektrodu a ta je spojena s generátorem pulsu - s neurostimulátorem - a ten 24 hodin denně bombarduje tu oblast elektrickými impulsy, a tím se navodí ta rovnováha a mnohé z těch příznaků se podaří odstranit něco snížit,“ přibližuje léčbu Urgošík.

Letos ji podstoupila i paní Martina. Přístroj má asi měsíc. „Tři řezy máte v hlavě, dva máte nad čelem a třetí jizva je v oblasti u temene. Pod kůží mám ten stimulátor, pod klíční kostí pod kůží. Křeče už vůbec nemám, ten stav, když se třeba i zhorší, tak je to jiný, než před operací,“ popisuje Martina.

Výchova a koordinace odborníků

Nemoci pacienty zbavit nedokáže, zmírňuje ale její projevy. Z padesáti tisíc nemocných ji do dneška podstoupilo jen pár stovek. Problém je v kapacitách center, která jsou v Česku jen tři - v Praze, Brně a Olomouci. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch za hnutí ANO zvažuje, že by mohla vzniknout další.

„Vidíme, že nejsou ani regionálně rozmístěny, protože dvě jsou na Moravě a jen jedno je v Čechách, kde je podle našich statistik 60 % pacientů s Parkinsonovou chorobou. Minimálně jedno až dvě centra by měly vzniknout pravděpodobně v rámci fakultních nemocnic, možná Plzeň, ale budeme o tom jednat,“ nastínil Vojtěch.

Neurolog Robert Jech ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ale řešení v zakládání dalších center nevidí, podle něj je potřeba víc podpořit ta stávající.

Neil Diamond končí s koncertováním kvůli Parkinsonově chorobě. 'Bylo mi velkou ctí,' vzkázal

Číst článek

„Nové centrum nevznikne z ničeho nic, je potřeba vychovat odborníky, takže pokud bychom měli řešit situaci, tak navýšením finančních možností stávajících center. Musíme vytvořit síť regionálních odborníků, které tyto pacienty převezmou a budou se o ně starat,“ tvrdí neurolog Jech.

Pomohou s financováním pojišťovny?

I to má ministerstvo v plánu, v každém kraji má vzniknout neuro-psychiatrická ambulance, aby byla lékařská péče pro pacienty dostupnější. Resort o tom už jedná s pojišťovnami.

„Vytváříme nový kód pro úhradu neuropsychiatrické péče tak, aby byla hrazena ze strany zdravotních pojišťoven, a věřím tomu, že ještě v tomto roce bychom tuto péči mohli mít nastavenou tak, aby byla hrazena,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Na jejich vznik a hlavně na vzdělávání lékařů včetně těch praktických chce příští rok ministerstvo vypsat dotační program. K dispozici by v něm měly být řádově desítky milionů korun.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme