U dětí se po nákaze koronavirem může objevit vážný zánětlivý syndrom PIMS-TS. V Česku bylo 200 případů

Už přibližně 200 dětí v Česku onemocnělo po nákaze koronavirem vážným zánětlivým syndromem. Reakce imunitního systému může poškodit orgány, hlavně srdce. Lékaři zatím neví, proč jsou některé děti k tomuto syndromu náchylnější než jiné. Česká pediatrická společnost na začátku roku vydala doporučení lékařům, jak onemocnění poznat a léčit.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti, dítě (ilustrační foto)

Děti, které PIMS-TS prodělaly, zůstávají pod lékařským dohledem. Chybí totiž studie o tom, jestli můžou mít nějaké dlouhodobé následky (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„V noci jsem volala záchrannou službu s tím, že malá zvrací. Už ani nepila, léky už nedokázala pozřít. Přijeli, odvezli nás do varské nemocnice,“ vzpomíná pro Radiožurnál maminka z Karlovarska na to, jak se u její dcery vzácný syndrom po Vánocích projevil. Rodina si přála zůstat v anonymitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Onemocnění PIMS-TS: Reakce imunitního systému může poškodit orgány, hlavně srdce. Lékaři zatím neví, proč jsou některé děti k tomuto syndromu náchylnější než jiné. Natáčela Jana Magdoňová

„Malá už měla jazyk jako malinu – tmavě rudý nebo růžový s pupínky. Do toho měla úplně červeně zalité oči, nateklá víčka, pobolívání v krku, bolelo jí hrozně bříško a hrozně jí bolela hlavička,“ popisuje.

Dívka rovněž měla několik dnů vysokou horečku, do krve popraskané rty a na ploskách rukou a nohou se jí loupala kůže. Lékaři nechali malou pacientku převézt z Karlových Varů do fakultní nemocnice v Plzni. Báli se, že by u ní mohlo dojít k poškození srdce. Dívce diagnostikovali i zánět mozkových blan. O tom, že by se nakazila koronavirem, ale nikdo nevěděl.

„Čekalo se na další test protilátek, který vyšel zase negativní, ale bylo mi řečeno, že někdo může a někdo nemusí mít hned protilátky. Časem by se ale ukázat měly,“ dodává matka nemocné dcery.

Lékaři PIMS-TS léčit umí

Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi PIMS-TS se v Česku začal objevovat na podzim s druhou vlnou koronavirové epidemie. Podle přednosty pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole Jana Lebla to bylo pro dětské lékaře úplně nové onemocnění.

Vlhké ruce od dezinfekce mějte aspoň půl minuty, radí vědci. Dokud na nich cítíte chlad, tak působí

Číst článek

„Už jsme naštěstí měli možnost čerpat ze zkušeností zemí, které na jaře 2020 prodělaly velkou první vlnu. V průběhu listopadu a začátku prosince se nám podařilo poměrně rychle vytvořit i národní doporučení na to, jak rozpoznat a jak správně léčit tento stav, který označujeme jako PIMS-TS,“ říká pro Radiožurnál.

Podle profesora Lebla už umí dětští lékaři nemoc léčit. Pacientům podávají imunoglobuliny a kortikoidy v infuzi.

„Stav je na první pohled těžký. Takové dítě je opravdu vážně nemocné. My potřebujeme tu scestnou imunitní reakci nějakým způsobem rychle zablokovat a pokusit se ji dostat zpátky do normálu,“ pokračuje.

Lékařský dohled

Zánětlivý syndrom se u dětí objevuje dva až šest týdnů po nákaze koronavirem. Ta se přitom nemusí vůbec projevit. Proč syndrom postihuje jen některé děti, není jasné.

Očkování plodnost neovlivní, uklidňují odborníci. Reagují tak na dezinformace šířené na internetu

Číst článek

„Riziko, že se u dítěte rozvine po infekci PIMS, je asi jedna ku tisíci. Je relativně malé, ale ty děti neumíme předem rozpoznat. Není nic, co bychom u nich věděli, že je rizikovým faktorem. Je to pravděpodobně určitá individuální reaktivita imunitního systému, která se v běžném životě nijak neprojevila,“ dodává Lebl.

Děti, které PIMS-TS prodělaly, zůstávají pod lékařským dohledem. Chybí totiž studie, jestli můžou mít nějaké dlouhodobé následky. Doktoři sledují i dceru maminky z Karlovarska, s níž Radiožurnál hovořil.

„Teď bude pod dohledem. O tom, jaké budou výsledky, rozhodne kardio. Nesmí do dětského kolektivu, minimálně čtyři týdny bude v izolaci. Budeme čekat, co bude dál,“ uzavírá matka.

Stejně jako přibývá dospělých s koronavirem, je i víc případů nakažených dětí. Zatímco loni byla podle dětských lékařů většina malých pacientů bez příznaků a nákaza se potvrdila až při trasování blízkých kontaktů, teď se u dětí projevují příznaky častěji.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme