Syndromu karpálního tunelu se dá předcházet, pořiďte si třeba vertikální myš

Vertikální myš je jedna z pomůcek, která může pomoci proti takzvanému syndromu karpálního tunelu. Ten patří v Česku mezi nejčastější nemoci z povolání. Jen za loňský rok ji jako eviduje Státní zdravotní ústav u téměř pěti stovek lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vertikální myš – hýbe se s ní úplně stejně, jen má jinak rozmístěná tlačítka.

Vertikální myš – hýbe se s ní úplně stejně, jen má jinak rozmístěná tlačítka. | Foto: Masahiko Ohkubo | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

„Začalo to brněním prstů v noci, hrozně to bolí, špatně se s tím spí,“ popisuje Radiožurnálu Marcela Vránová z Kladna. Ruce namáhá při práci - je květinářka a navíc má dvě malé děti. Brzy ji čeká už druhá operace.

„Už vím, co mě čeká. Člověk nemusí mít strach, naopak se zbaví rychle bolesti.“

Syndrom karpálního tunelu je v Česku nejčastější nemocí z povolání, ze statistik Státního zdravotnického ústavu (SZÚ) vyplývá, že každý rok nemocných přibývá.

„Setkávám se s tím v ordinaci poměrně často. Většina lidí tráví hodně času u počítače, což je jedna z častějších příčin,“ potvrzuje rehabilitační lékařka z Ústřední vojenské nemocnice praha Barbora Kalendová.

„Člověk drží dlouhou dobu ohnuté zápěstí a prsty. Pokud dojde například vlivem přetěžování šlach k jejich otoku, tak se zmenší prostor v tom tunelu a to utlačuje ten nerv. A to je to, co bolí,“ dodává.

Lidově řečeno karpál nebo myšitida ohrožuje lidi, kteří namáhají ruce – sportovce. Dále pak ty, kteří pracují s vibračními nástroji, ale také kancelářské pracovníky. Zejména těm mohou pomoci speciální pomůcky. Na trhu jsou k dispozici různé ergonomické podložky pod ruku, klávesnice, nebo dokonce speciální počítačové myši.

„Vertikální myš vám vlastně otočí zápěstí tak, abyste si neskřípli určitou část ruky, ze které vzniká karpální tunel,“ říká Roman Všetečka z odborného serveru Technet.

Podle údajů Státního zdravotního ústavu postihuje syndrom karpáního tunelu častěji muže než ženy, v posledních letech se ale podle statistik poměr postupně vyrovnává.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme