Chybějící praktiky nahrazují telemedpointy. Vznikají v komunitních centrech, doktoři vyšetřují na dálku

Na vybraných místech Moravskoslezského kraje vzniknou takzvané telemedpointy. Umožní na dálku vyšetřit pacienty v obcích, kde chybí praktický lékař. Lidé tak například kvůli měření krevního tlaku nebo EKG nebudou muset jezdit do větších měst.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EKG

Elektrokardiografie (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Výsledky vyšetření zhodnotí zdravotníci na dálku. Jak doplnil vedoucí krajského odboru zdravotnictví Lukáš Chalás, do konce roku chce hejtmanství spustit pět telemedpointů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí krajského odboru zdravotnictví Lukáš Chalás o nových telemedpointech

„Toto bude fungovat tak, že zařízení budou stabilně umístěna v komunitním či jiném sociálním centru obce nebo případně můžou mít charakter i mobilních zařízení, která budou dána k dispozici přímo jednotlivým pacientům. Ti si budou snímat fyziologické funkce za asistence vyškoleného terénního asistenta,“ vysvětlil Chalás.

Pilotní projekt potrvá dva roky a kraj do něj investuje přes sedm milionů korun. „Poté se vyhodnotí a řekneme si, jak pokračovat dál. V současnosti jednáme se samosprávami vytipovaných obcí o tom, kde by mohly být telemedpointy umístěny, zjišťujeme zájem pacientů o tyto služby a další podrobnosti," uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer (ANO).

František Kuča, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme