Až 1,5 milion testů denně s novými PCR testy. Podle Blatného musí Žďárský nejprve získat certifikaci

Aby se metoda PCR testování na covid-19, kterou vyvinul přírodovědec Emanuel Žďárský, mohla nabízet zdravotnickým zařízením, musí nejprve získat potřebné certifikace jako mají jiní dodavatelé testů. Po setkání se Žďárským to uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Informace o setkání zveřejnilo ministerstvo na webu. Žďárský opakovaně uvádí, že vyvinul metodu, která by umožnila dělat denně až 1,5 milionu PCR testů.

Praha (Aktualizováno: 17:42 8. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na koronavirus probíhá například pomocí metody PCR výtěrem z nosních dírek

V současnosti laboratoře udělají v pracovní dny přes 30 000 PCR testů | Foto: Johan Nilsson | Zdroj: TT News Agency/Reuters

Zástupci vlády jeho nabídku už dříve odmítali a zdůvodňovali to chybějící certifikací. Žďárský ČTK napsal, že z jeho strany bylo splněno vše, ze strany státu nic. Podrobnější vyjádření pro ČTK připravuje. Žďárský svůj objev nabízí státu od loňského jara, už v minulosti si ale stěžoval na nezájem ze strany státu. Tvrdí, že díky jeho metodě by se lidé mohli vrátit k normálnímu životu.

Blatného o schůzku se Žďárským v únoru požádal premiér Andrej Babiš (ANO). Se Žďárským se minulý týden setkal Blatný, zástupci Státního zdravotního ústavu a předsedové dvou odborných společností České lékařské společnosti.

„V rámci jednání jsme se shodli, že aby bylo možné pokračovat v další diskuzi, je třeba, aby pan doktor Žďárský doložil nejprve potřebné certifikace, stejně jako tak činí jiní dodavatelé testů,“ uvedl k tomu Blatný. Ministr doplnil, že i v době pandemie je potřeba dodržovat legislativními předpisy stanovený proces.

Vláda odmítla levné testy z Česka, tvrdí biolog Flegr. Babiš s Prymulou se nařčení brání

Číst článek

Po schůzce požádal vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), aby Žďárskému a jeho sdružení +DPrevence poslalo všechny podklady, které lékový ústav od každého žadatele požaduje. Stát může o Žďárského metodu projevit zájem až poté, co k ní SÚKL vydá stanovisko.

Podle zákona o zdravotnických prostředcích, mezi které patří i testy k diagnostice covidu-19, musí každá osoba či firma ohlásit svou činnost lékovému ústavu ještě předtím, než bude zdravotnické prostředky uvádět na trh.

„Společnost +DPrevence n.s. není k dnešnímu dni evidována v Registru zdravotnických prostředků jako ohlašovatel, a tak nemůže být evidována ani jako žadatel o notifikaci, kterou uděluje SÚKL,“ napsala ČTK mluvčí ústavu Klára Brunclíková.

Žďárský podle zápisu uvedl, že by pomocí jeho metody bylo možné udělat až 1,5 milionu PCR testů denně. Při velkém množství testů by podle něj bylo možné snížit cenu jednoho na zhruba 50 korun.

Nyní lidé, kteří jej nemají hrazený pojišťovnou, za test zaplatí přes tisíc korun. Laboratoře udělají v pracovní dny přes 30 000 PCR testů. Ministerstvo v zápisu uvádí, že bez konkrétních podkladů není možné 1,5 milionu testů v současnosti logisticky zajistit.

Žďárského se v minulosti zastal evoluční biolog Jaroslav Flégr, bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula naopak uvedl, že o Žďárského metodě se diskutovalo už loni v červnu, že Žďárský o kvalitě svých testů experty nepřesvědčil a ani nerespektoval jejich doporučení dalšího postupu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme