Těžký boj s řetězci. Tradiční lékárna v Pardubicích přežívá jen díky odhodlání majitele

Malé lékárny dokážou jen stěží konkurovat nadnárodním společnostem. Takovou zkušenost má majitel pardubické lékárny U Kostelíčka, která je na stejném místě už od roku 1994. Musel ale zmenšit prostory, omezit provoz i počet zaměstnanců. Zavřít lékárnu ale rozhodně nechce.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna U Kostelíčka v Pardubicích

Lékárna U Kostelíčka v Pardubicích | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Ty schody nahoru jsou pozůstatek z doby založení lékárny,“ ukazuje majitel Jiří Zimák zazděný vchod do patra, kde bývala před lety další část pracoviště farmaceutů a taky výukové centra pro studenty Karlovy univerzity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pardubická lékárna U Kostelíčka jen těžko přežívá v konkurenci nadnárodních společností. Drží se jen díky odhodlání majitele

Dnes zůstaly jen schody. Lékárna musela omezit prostory, počet zaměstnanců i provoz. „Je tady dneska jenom jedna lékárnice. Práci v laboratoři by ona sama nezvládla,“ říká Zimák.

Podle něj se firmě nedaří, protože nedokáže konkurovat cenami nebo množstvím léčiv lékárnám nadnárodních společností. Reklama na jednu takovou je dokonce hned na sloupu před vchodem do lékárny U Kostelíčka.

„Jsou lékárny, které mají finanční zázemí třeba i v zahraničí, tak si mohou dovolit vydávat léky bez doplatku,“ doplnil Jiří Zimák. Právě doplatky na léky jsou podle farmaceuta pro malé lékárny významným zdrojem příjmů. Lidé naopak chodí radši tam, kde za recept zaplatí méně nebo vůbec.

Takovou zkušenost má i jediná současná lékárnice U Kostelíčka Elena Nováková. „Doplatky samozřejmě upravujeme na úroveň konkurenčních lékáren, aby pacienti nebyli znevýhodněni. Klientela tady zůstala, ale je menší,“ popisuje.

Do malé pardubické lékárny chodí podle Eleny Novákové nejčastěji rodiče, kteří navštěvují pediatry v okolí a hlavně místní. K nim patří taky paní Markéta. „Chodím sem nejvíce, jednak to máme blízko a jsme tady zvyklí, jsme tady spokojení,“ říká. 

Lékárna U Kostelíčka letos slaví 30 let od svého založení. O tom, že by tato tradice skončila, její majitel zatím nechce uvažovat. Původně navíc plánoval, že ji po něm převezme jeho syn.

Šárka Rusnáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme