Trans-tuky v jídle ročně zabijí čtyři miliony lidí. Zdravotní ústav proto chce kontrolovat výrobce

Státní zdravotní ústav chystá velký test. Chce změřit škodlivé tuky v mateřském mléce. Hodlá tak zjistit, jestli potravináři dodržují doporučení Evropské komise a snižují množství takzvaných trans-tuků v jídle.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mléko (ilustrační foto)

Mléko (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic, Pedro Moura Pinheiro

Trans-tuky mají totiž na svědomí řadu úmrtí. Podle lékařů kvůli nim na celém světě zemřou až čtyři miliony lidí ročně. Evropská komise proto vydala doporučení, podle kterého měli výrobci množství průmyslově vyráběných rostlinných tuků v jídle snížit.

Jenomže jestli to skutečně udělali, už nikdo nehlídá, jak upozorňuje regionální Deník. Obsah transmastných kyselin se totiž na obalech potravin paradoxně uvádět nesmí.

Češi jsou v konzumaci alkoholu šestí na světě. Pravidelně pije 15 procent dospělých

Číst článek

Způsobila to chyba v evropské legislativě, podle které se na obal může napsat jenom to, co je vyjmenováno v zákoně. A transmastné kyseliny z tohoto zákona vypadly. Češi tak vůbec netuší, co do sebe spolu s jídlem vpravují.

Odborníci přitom předpokládají, že řada výrobců se škodlivými tuky stále pracuje. Státní zdravotní ústav proto chce přítomnost škodlivých tuků měřit v mateřském mléce.

Výzkumníci posbírají a zanalyzují několik desítek vzorků mateřského mléka zdravých žen, které konzumují obvyklou stravu. Výsledky pak porovnají s testy z předchozích let. Z toho pak zjistí, jestli potravináři obsah škodlivých tuků skutečně snižují, nebo jestli to jenom říkají.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme