Byl to tehdy výjimečný zážitek, vzpomíná lékař Jiří Žabka na transplantaci ledviny dovezené z USA

Přesně před 45 lety začal v Československu až neuvěřitelný příběh jedné transplantace ledviny. Jen shodou okolností se do pražského Institutu klinické a experimentální medicíny dostal orgán až ze Spojených států amerických. Podobné převozy mezi Západem a východním blokem přitom prakticky neexistovaly. Vše tehdy odstartoval jeden telefonát ze zámoří.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař Jiří Žabka, který transplantaci ledviny v roce 1977 prováděl

Lékař Jiří Žabka, který transplantaci ledviny v roce 1977 prováděl | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

„Přiběhla sestra a říkala: ‚Pane doktore, pojďte, tam někdo mluví nějakou divnou řečí‘. Tak jsem šel k telefonu a najednou se ozvalo: ‚Here is Boston, I have a kidney for you,‘ vzpomíná Jiří Žabka, někdejší lékař transplantačního centra pražského IKEMU, na to, jak se 12. července 1977 ze sluchátka dozvěděl, že je v Bostonu k dispozici ledvina pro transplantaci a může zamířit do Československa. To způsobilo poprask.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Ondřeje Vaňury o kuriózní transplantaci ledviny, která se odehrála před 45 lety:

„Byla to velmi zvláštní příhoda, protože v té době se nic takového nedělo. Komunikace zejména s Amerikou byla vyloučená. Šel jsem to říct řediteli transplantačního centra, profesoru Kočandrlovi, a on hned povídal: ‚A vzals to, jo?‘“

Jiří Žabka to vzal. Do Prahy Američané zavolali jen proto, že nenašli vhodného příjemce ledviny ve Spojených státech, v západní Evropě, ani v transplantační organizaci v NDR. Tam ale měli i československou čekací listinu pacientů.

„Záhadným způsobem se k nim dostal náš registr a tam našli pacientku od nás z Brna, které to vyhovovalo,“ popisuje Jiří Žabka.

Čeští lékaři poprvé vyměnili s Izraelci ledviny, orgány letěly v letadle 2600 kilometrů daleko

Číst článek


Zdravotníci pak museli během několika hodin dostat pacientku do Prahy a na ruzyňském letišti vyzvednout americkou ledvinu. Za úkol to měl právě Jiří Žabka. Nebylo to bez komplikací. Celníci například chtěli bednu s orgánem otevřít a prohlédnout, což nebylo možné.

Lékař poté v sanitce rychle spěchal do IKEMU. Pokud by se zpozdil, orgán by už nešel použít. Vše tehdy sledovali také novináři. Tohle se například objevilo v létě 1977 v týdeníku Květy:

„A brzy se započne další transplantační operace, tentokrát s ledvinou z dalekého zámoří. V pražských ulicích se objevují lidé z ranních směn, roste provoz. Řidič sanitky Jan Šilling musí často k blikajícímu modrému světlu přidat také sirénu. Urazili jsme cestu z Ruzyně do Krče za dvacet minut.“

Jiřímu Žabkovi dala celá tahle akce zabrat a stále si pamatuje veškeré detaily:

Lepší péče o lidi s nemocnými ledvinami se dialyzačním centrům vyplatí. Pojišťovny zavedly bonusy

Číst článek

„Jsem to předal a přišilo se to, transplantace proběhla dobře. Jak v červenci bylo horko, tak jsem byl úplně mokrý. Ledvina je schovaná v ledu, aby vydržela, a ten tál, jak jsem tam seděl v té sanitce. Ještě dva roky si ze mě sestry dělaly legraci, že jsem se z toho stresu počural. Pro mě to byl tehdy výjimečný zážitek.“

Tohle už je dnešní transplantace ledviny na jednom z mnoha sálů pražského IKEMu. Podobně dlouhé převozy těchto orgánů jako před 45 lety se tady dnes nedělají. Je to i díky posunu v medicíně, třeba lékům, které po zákroku tlumí imunitní reakci a okruh možných příjemců je tak širší.

„Dneska už se to dělá úplně jiným způsobem. Umíme tu imunologickou bariéru do značné míry lépe popsat, lépe vyšetřit, a navíc máme takové léčebné prostředky, které zvýší šanci na úspěšnou transplantaci. Na druhou stranu ale také řekneme: Ano, taková ledvina nemůže být transplantována, protože příjemce by ji stejně odhojil,“ vysvětluje přednosta transplantcentra a kliniky nefrologie IKEMU Ondřej Viklický.

45 let starý příběh ledviny přivezené z USA se tak s největší pravděpodobností už nikdy nezopakuje.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme