Popálený Američan dostal druhou šanci. Lékaři v New Yorku mu úspěšně transplantovali obličej a ruce

Přes dva roky se nemohl usmát, teď má ale šanci na lepší život. Dvaadvacetiletý Američan Joe DiMeo utrpěl popáleniny na 80 procentech těla. Přišel o oční víčka, uši a většinu prstů. Lékaři mu ale dali druhou šanci unikátní transplantací obličeje a rukou. 

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe DiMeo před a po transplantaci obličeje. | Zdroj: Reuters

„Zotavení je rychlejší než jsme plánovali. Mám skutečně velkou motivaci, aby se můj zdravotní stav zlepšil. Existuje tisíce důvodů, proč bychom měli být smutní. Na druhou stranu vede ještě víc cest ke štěstí,“ řekl pro televizi CNN Joe DiMeo.

Nemocnice loni provedly nejméně transplantací od roku 2013. Nejvíce pacientů dostalo nové ledviny

Číst článek

Operace v New Yorku byla opravdu unikátní. Trvala 23 hodin a zapojilo se do ní přes 140 zdravotníků. Lékaři ji provedli už na konci loňského srpna. Od té doby čekali, jestli se transplantované části ujmou. Úspěch byl nejistý - jednak při operaci hrozilo propuknutí infekce a pak také existoval jen velmi malý počet možných dárců. Vše se však nakonec vydařilo.

Vedoucí lékařského týmu Eduardo Rodriguez popsal, že je jeho pacient neuvěřitelně pilný, a že rehabilituje až pět hodin denně. Nikdy se prý s motivovanějším a pracovitějším pacientem nesetkal a je podle něj jen otázkou času, než se bude moct vrátit do běžného života. 

20 dílčích operací

K popáleninám Joe DiMeo přišel při autonehodě v roce 2018. Při cestě z noční směny usnul za volantem, naboural a jeho vůz se vznítil.

Kolemjdoucí ho z auta vytáhl těsně před tím, než explodovalo. I tak Joe utrpěl popáleniny třetího stupně na většině těla. Přišel dokonce i o rty a na obličeji a krku měl jizvy, které výrazně omezovaly jeho pohyb.

‚Jako hadrová panenka.‘ Kardiochirurgové z Motola zachránili unikátní operací dvouměsíčního chlapce

Číst článek

Čtyři měsíce zůstal na popáleninovém centru a nějaký čas strávil v umělém spánku. Podstoupil zároveň na 20 dílčích operací, které mu sice pomohly, ale nedokázaly mu vrátit plnou hybnost rukou a obličeje.

Po operaci má Joe DiMeo spoustu plánů - chce se věnovat sportu a vrátit se ke golfu.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme