Od narození měla problémy se zrakem, poté oslepla. Dvacetileté studentce pomohla až unikátní operace

Dvacetiletá studentka Lucie ze Znojemska podstoupila koncem března unikátní oční operaci, která jí vrátila zrak. Podle primáře zlínské soukromé oční kliniky Gemini Pavla Stodůlky, jenž operaci prováděl, se zákrok tímto způsobem uskutečnil poprvé na světě. Květnová kontrola studentčina zraku potvrdila, že zákrok byl úspěšný. Dokáže už přečíst větší písmo.

Znojmo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucie na kontrole u očního lékaře | Zdroj: Gemini

Dvacetiletou Lucii ze Znojemska trápily zrakové obtíže už od dětství. Několik let viděla pouze na pravé oko. V osmnácti letech se ale problémy začaly zhoršovat.

„Do té doby jsem měla pocit, že vidím normálně. Byla jsem soběstačná, co jsem potřebovala, jsem přečetla, nijak mě to zásadně neomezovalo,“ popsala.

Později ale nebyla schopná přečíst číslo autobusu ani se orientovat v prostoru. „Po čase už jsem viděla jen barvy, obrysy a rozlišovala mezi světlem a tmou,“ dodala studentka, která nakonec oslepla.

Transplantace rohovky

Možným řešením byla operace, před kterou lékaři její oko znecitlivěli kapkami.„Operace začínala odstraněním neprůhledné rohovky a transplantací dočasné silikonové umělé rohovky. Tím se podařilo zviditelnit nitro oka, ve kterém bylo nalezeno pokročilé stadium šedého zákalu,“ upřesnil operatér Pavel Stodůlka.

Za neohrabaností dítěte může stát skrytá oční vada. V krajním případě je potřeba operace

Číst článek

Šedý zákal pak skrz umělou rohovku odstranil pomocí speciálního laseru. Následně usadil umělou nitrooční čočku.

„Jednalo se o zcela první kapsulotomii capsulaserem skrze umělou rohovku na světě. Po dokončení operace šedého zákalu byla dočasná silikonová rohovka odstraněna a pacientce transplantována rohovka z tkáňové banky,“ doplnil Stodůlka, který v minulosti operoval třeba někdejšího prezidenta Václava Klause.

Operace Lucii vrátila zrak. „Po operaci jsem měla oko do druhého dne zalepené, když jsem si pomalu odstranila obvaz, byl to šok. Málem jsem údivem omdlela, protože jsem najednou zase viděla,“ přiblížila. Podle Stodůlky už pacientka dokáže číst i zvětšená písmena v mobilním telefonu.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme