Izraelská studie: Třetí dávka vakcíny Pfizer/BioNTech má u lidí nad 60 let účinnost 86 procent

Třetí dávka vakcíny firem Pfizer a BioNTech má u lidí starších 60 let 86procentní účinnost. S poukazem na první výsledky vědecké studie o tom ve středu informovala izraelská zdravotní pojišťovna Makabi, která pokrývá zdravotní pojištění zhruba čtvrtiny z devíti milionů Izraelců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připravování vakcíny Pfizer | Foto: Lucy Nicholson | Zdroj: Reuters

Izrael začal 1. srpna nabízet přeočkování občanům nad 60 let, o víkendu pak snížil tuto hranici na lidi nad 50 let a ve čtvrtek má oznámit, zda nabídku dále rozšíří pro ty starší 40 let.

Zatím dostalo třetí dávku vakcíny 1,2 milionu Izraelců. Dvěma dávkami je naočkováno 5,4 milionu lidí.

Tečka za covidem se v Izraeli nekoná: nakažených přibývá jako v březnu, startuje vakcinace třetí dávkou

Číst článek

Studie pojišťovny Makabi je založena na údajích od více než 149 000 lidí starších 60 let, kteří byli naočkováni třetí dávkou nejméně před týdnem, a na údajích od 675 000 lidí naočkovaných dvěma dávkami mezi lednem a únorem.

Z lidí očkovaných třikrát se znovu koronavirem nakazilo 37 osob, mezi těmi naočkovanými dvěma dávkami bylo 1064 pozitivních případů. Ze zprávy Makabi není jasné, jak závažné byly symptomy u 37 znovu nakažených.

Firma Pfizer přiznává, že účinnost jejích vakcín se s časem snižuje. Třetí dávka podle ní zvyšuje protilátky proti původnímu viru SARS-CoV-2 i proti variantám včetně delty.

Třetí dávka v dalších zemích

K podávání třetí dávky vybraným občanům přistoupí i USA, některé evropské státy, například Srbsko, už třetí dávkou očkují. Rakousko už očkování třetí dávkou schválilo, Česko čeká na rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), která má o věci jednat příští týden.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) minulý týden oznámil, že se v USA bude třetí dávka nabízet osobám po transplantaci a dalším lidem s vážně oslabenou imunitou. Pro ostatní zatím podle FDA přeočkování třetí dávkou potřebné není.

USA začnou podávat třetí dávku vakcíny lidem se sníženou imunitou. Týká se to tří procent dospělých

Číst článek

V Izraeli se navzdory proočkovanosti odborníci obávají, že se virus bude dále šířit a že bude přibývat případů s těžkým průběhem zejména mezi neočkovanými lidmi. Podle středečních údajů ministerstva zdravotnictví připadá na 100 000 lidí 172 těžkých případů - jde o neočkované občany starší 60 let. Ve stejně velké skupině očkovaných připadá na stejný počet lidí 21 těžkých případů covidu-19.

V Izraeli ve středu začínají platit další ochranná opatření. Všichni občané starší tří let se mají na vstupech do uzavřených prostor s výjimkou nákupních středisek a obchodů prokázat buď potvrzením o vakcinaci nebo negativním testem. Obchody musí omezit počet zákazníků tak, aby připadl jeden na každých sedm metrů čtverečních.

V úterý v Izraeli přibylo přes 7800 nově nakažených, aktivních případů má nyní Izrael více než 59 000. V pondělí zaznamenal více než 8600 nových případů nákazy.

Na hromadných akcích konaných v interiéru bude nově moci být maximálně 1000 lidí, na venkovních pak nejvíce 5000. V soukromí pak mohou lidé pořádat vnitřní sešlosti do 50 účastníků, venkovní do 100.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme