V účtenkách jsou rakovinotvorné látky, tvrdí polští odboráři. Pro pokladní požadují ochranné pomůcky

Polský odborový svaz Solidarita bije na poplach, že největší obchodní řetězce v zemi používají účtenky obsahující rakovinotvorný bisfenol A. Odboráři požadují vybavit dva miliony zaměstnanců obchodů ochrannými pomůckami, které by je ochránily před působením škodlivé látky v paragonech, napsal polský list Rzeczpospolita na svém webu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologické organizace označují bisfenol A za skryté, všudypřítomné nebezpečí. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Experti Solidarity prozkoumali účtenky vydávané v osmi náhodně vybraných řetězcích působících v Polsku a jen v jediné nezaznamenali bisfenol, zatímco v ostatních koncentrace látky překračovala běžný výskyt až tisícinásobně.

Čeští vědci testují v první fázi nový lék proti rakovině, Mitotam pomohl pacientům s karcinomem ledvin

Číst článek

Ekologické organizace označují bisfenol A za skryté, všudypřítomné nebezpečí. Bisfenol A je využíván hlavně při přípravě polykarbonátových plastů ze kterých se vyrábí CD a DVD nosiče, nádoby na potraviny, používá se také ve stavebnictví, elektronice nebo v medicíně.

Bisfenol A je i součástí termopapírů, například v účtenkách z pokladen supermarketů, v některých plastových zubních plombách nebo v mobilních telefonech. Podle odborářů i vystavení nízkým dávkám bisfenol A zvyšuje riziko vzniku vážných onemocnění, jako je neplodnost, rakovina prsu u žen nebo rakovina varlat a prostaty u mužů.

Roušky a rukavice

„Budeme od zaměstnavatelů požadovat, aby vybavili pracovníky rouškami a bavlněnými rukavicemi. Požadujeme také, aby ministerstva zdravotnictví a práce spustily spolu s námi osvětové kampaně upozorňující pracovníky, jak je důležité si mýt ruce,“ prohlásil Alfred Bujara, který vede odboráře z bank, obchodu a pojišťoven.

Paragony obsahují bisfenol A, protože zlepšuje citlivost na teplo. Ale stačilo by používat papír bez škodlivých látek, řekla týdeníku Wprost Aleksandra Rutkowská z týmu expertů, který odborářům pomáhal analyzovat účtenky.

Časopis dodal, že seznam výhrad proti bisfenol A sice nemá konce, ale látka není zakázána, protože není toxická, ale potenciálně škodlivá. Stále vystavení jejímu působení může zvýšit riziko civilizačních chorob.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme