Urychlení vakcíny na koronavirus nešlo na úkor bezpečnosti, ujišťuje epidemiolog Chlíbek

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Látky vyvinuté společnostmi BioNTech, Pfizer a Moderna by se mohly dočkat podmíněného schválení evropské agentury v polovině prosince. Podle imunoložky Zuzany Bílkové je ale celá řada onemocnění, u kterých by se měla vakcinace zvážit.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epidemiolog Roman Chlíbek

„Pokud se většina z nás nechá očkovat, zvládneme epidemii, která přestane ničit naše životy,“ říká o vakcinaci epidemiolog Roman Chlíbek | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

„Národní strategii očkování jsem si pročetla, rozlišuje rizikové skupiny, ale máme tu i rizikové skupiny z pohledu vakcinace. Je celá řada onemocnění, u kterých je třeba zvážit, jestli člověk může být vakcinován a kdy,“ říká ve vysílání Českého rozhlasu Plus proti imunoložka z Univerzity Pardubice Zuzana Bílková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Urychlení vakcíny na koronavirus nešlo na úkor bezpečnosti, ujišťuje epidemiolog Chlíbek. Imunuložka Bílková má ale pochybnosti

To se týká například většiny pacientů s autoimunitními chorobami nebo těch, jejichž léčba imunitní systém ovlivňuje.

„Zde je nutná porada s lékařem specialistou. Vakcíny, které připadají teď v úvahu, jsou bezpečné, ale nevíme, jak vakcína bude působit, bude-li aplikována například v období vzplanutí třeba roztroušené sklerózy. To je třeba ve strategii upřesnit.“

Vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek považuje za zásadní, aby člověk v době očkování byl zdráv a bez klinických příznaků nemoci. „I pro člověka, který covid prodělal, je očkování přínosné,“ dodává.

„Těsně před očkováním je důležitý rozhovor s lékařem. Aby nebyli očkováni ti, kteří mají akutní fázi infekce koronavirem.“

Zuzana Bílková

„Strategie počítá, že se bude očkovat v ordinacích praktických lékařů, kteří samozřejmě znají konkrétní zdravotní stav očkovaných. Dnes je vakcinologie tak daleko, že se očkují i pacienti s revmatoidní artritidou a revmatologické společnosti doporučují taková očkování.“

Adenoviry, tedy viry, které mají schopnost pronikat do buňky, mohou být samy o sobě imunostimulační, upozorňuje Bílková. „Takže nechci strašit, ale je nutné brát v úvahu i případnou cytokinovou bouři, ale opravdu jen u těch, kteří prodělávají akutní fázi infekce SARS-CoV-2 a současně by přišli na očkování. Proto je důležitý těsně před očkováním rozhovor s lékařem.“

Chybí dlouhodobé informace

Epidemiolog chápe nedůvěru veřejnosti k nové vakcíně. „Proto považujeme komunikační kampaň za velice důležitou. Musíme zdůraznit přínosy očkování, jak je vakcína bezpečná, jaké reakce lze po očkování očekávat a komu všemu může být aplikována. Tyto informace musíme lidem zpřístupnit a rozptýlit jejich obavy.“

Dvořáček z inovativní farmacie: Česko začne očkovat proti covidu-19 nejpozději v únoru

Číst článek

Bílková také zdůrazňuje potřebu očkované po vakcinaci dále sledovat. „Když se očkuje obrovské množství lidí, je nutné mít zpětnou vazbu. A my o těchto nových vektorových vakcínách tolik informací nemáme. Je riziko, že celý svět bude vakcinován něčím, o čem informace máme, ale ne ty dlouhodobé.“

„Chci ujistit, že urychlení registrace a vývoje vakcíny určitě není na úkor její bezpečnosti,“ prohlašuje Chlíbek. „I u covidových vakcín byly třetí fáze vakcíny testovány na 30 až 50 tisících dobrovolníků. Urychlení se zdařilo, protože je zapojeno více týmu a více lékařů.“

Případné zavedení výhod pro očkované není dobrý nápad, soudí imunoložka. „Lidé se pak budou chtít nechat očkovat kvůli výhodám. Ve zdravotnictví jsou jiná kritéria, která určují, kdo je vhodný, nebo není. Bonusy by mohly zvýšit proočkovanost, ale motivace k očkování by měla být jiná,“ konstatuje Bílková.

„Hlavní motivací by mělo být, že když se očkuji, tak neonemocním covidem a neriskuji závažný průběh. Další motivací je, že očkováním nebudu rizikem pro své blízké okolí. A bonusem je to, že pokud se většina z nás nechá očkovat, zvládneme epidemii, která přestane ničit naše životy,“ doporučuje vakcinaci Chlíbek.

Jak velkým rizikem je, že vakcíny proti koronaviru jsou nové a nemáme dlouhodobé výsledky sledování? Měl by stát garantovat, že odškodní pacienty s vedlejšími účinky očkování? Dozvíte se v audiozáznamu Pro a proti. Moderuje Karolína Koubová.

Karolína Koubová, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme