V Česku mírně ubylo porodů císařským řezem. Lékaři jej považují za rizikový

Počet porodů císařským řezem v Česku mírně klesl. Loni takto přišlo na svět zhruba každé čtvrté dítě. Ukazují to data Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Proti roku 2015 to je asi o tisícovku případů méně. Odborná gynekologická společnost doporučuje porod císařským řezem jen v případě ohrožení života matky nebo dítěte.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena, otec a dítě krátce po porodu | Zdroj: Pixabay License | Licence Pixabay,©

Lékaři před císařským řezem varují - když je žena zdravá, měla by rodit přirozeně, jinak to pro dítě může mít zdravotní důsledky. Matka na něj totiž nepřenese bakterie. „Častěji pozorujeme u těch dětí alergii, atopický ekzém, poruchu imunity, obezitu, dokonce i cukrovku," shrnuje pro Radiožurnál vedoucí lékař Perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Antonín Pařízek.

Ženy je podle něj důležité na porod připravit. Jak, to vysvětluje porodní asistentka Markéta Školoudová. „Součástí přípravných kurzů je nácvik úlevové polohy v první době porodní. Maminky instruujeme k tomu, jak správně dýchat"

Rizikový je císařský řez i pro matky - Světová zdravotnická organizace už dřív uvedla, že při něm umírají až osmkrát častěji.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme