V Česku zemřel novorozenec s černým kašlem. Podle nemocnice mělo dítě i další zdravotní problémy

V Česku zemřelo první dítě s černým kašlem. Radiožurnálu informaci serveru iDnes.cz potvrdila nemocnice v Hradci Králové. Podle jejího mluvčího Jana Špeldy mělo novorozeně i další zdravotní komplikace a černý kašel tak nebyl hlavní příčinou úmrtí. V Česku od začátku roku zemřeli už tři lidé, u kterých se nemoc objevila.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:45 4. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti černému kašli

Pro novorozence a kojence je podle epidemiologa Prymuly onemocnění nejvíce rizikové (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Dítě bylo přivezeno v kritickém stavu. Byla mu poskytnuta maximální specializovaná péče. Byl mu diagnostikován černý kašel, ale mělo i další infekční onemocnění, která komplikovala jeho stav,“ řekl Špalda Radiožurnálu.

Do konce března se černým kašlem nakazilo 5300 lidí. Více případů bylo jen těsně po zahájení očkování

Číst článek

To, že dítě trpělo i jinými onemocněními, potvrdil Radiožurnálu i profesor z Ústavu preventivního lékařství a epidemiolog Roman Prymula. 

„To ohrožení tam pořád je. Kategorie novorozenců a kojenců je nejvíce ohrožená. Chráněno může být pouze prostřednictvím předání protilátek od matky, což je záležitost jejího očkování v třetím trimestru,“ řekl. 

Podle ministerstva zdravotnictví bylo příčinou úmrtí respirační selhání, sepse a oboustranný zápal plic. Zástupci resortu to řekli na čtvrteční tiskové konferenci. Letošní epidemie je nejsilnější za víc než šedesát let. Od ledna mělo černý kašel přes pět tisíc lidí.

Nové vakcíny

Do konce dubna do Česka dorazí víc než 100 tisíc vakcín proti černému kašli. Potvrdil to ministr zdravotnictví Vlastmil Válek (TOP 09). Zároveň vyzval rodiče aby hlídali očkovací termíny dětí. Důležitá je jak vakcína po narození, tak taky přeočkování kolem desátého roku. Válek zároveň řekl, že se proti černému kašli mohou přeočkovat i těhotné ženy.

Od začátku loňského roku lékaři aplikovali více než 81 000 těchto vakcín, loni 39 000. Podle vrchního ředitele odboru ochrany veřejného zdraví Matyáše Fošuma budou vyhrazené vakcíny pro očkování těhotných, lékaři si je mohou objednat u distributora.

„Je vytyčeno relativně velké množství tak, abychom pokryli všechny ženy, které jsou těhotné a mají o očkování zájem,“ řekl s tím, že objednané vakcíny budou dodány příští týden.

Kryštof Šimek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme