V domově seniorů nejdřív odpracovala 1680 hodin zadarmo. Teď se stala Pečovatelkou roku

Čtyři ženy a jeden muž v úterý dostali národní cenu za práci v sociálních službách. Titul Pečovatelka roku 2017 získaly Miluše Štiková z Domova seniorů Drachtinka, Zdenka Palácká z Diecézní charity Plzeň a Zdeňka Walterová z Městského centra komplexní péče Benátky nad Jizerou. Nejlepším sociálním pracovníkem se stal Zbyněk Prný z Diakonie ve Valašském Meziříčí a manažerem roku pak ředitelka této organizace Zdislava Odstrčilová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klientka Charity ČR s pečovatelkou

Klientka Charity ČR s pečovatelkou | Foto: Charita ČR

Pečovatelkou roku z pobytového zařízení se stala Miluše Štiková z Domova seniorů Drachtinka. Pomáhat začínala jako dobrovolnice. V seniorském domově odpracovala nejdřív přes 1680 hodin zdarma. Působí jako koordinátorka, věnuje se osvětě o péči o klienty s demencí a o trénování paměti.

Jeden zaměstnanec na 30 seniorů. Odbory v sociálních službách hlásí krizi, chybí lidé i peníze

Číst článek

Za terénní práci ocenili pořadatelé Zdenku Paláckou z Diecézní charity Plzeň. Klientům a jejich rodinám se snaží „ušít péči na míru“. Za nejdůležitější hodnotu v práci považuje dobrou atmosféru v týmu a klidné zázemí. Je přesvědčena o tom, že jen spokojení pracovníci mohou přenášet pohodu i na ty, o něž se starají.

Za práci v ambulantních službách ocenění získala Zdeňka Walterová z Městského centra komplexní péče Benátky nad Jizerou. Porota ohodnotila její trpělivý, klidný a empatický přístup ke klientům. Její kolegové o ní mluví jako o „tiché síle“.

Sociálním pracovníkem roku se stal Zbyněk Prný z Diakonie ve Valašském Meziříčí. S klienty jedná vždy s empatií a respektem, důraz klade na zapojení komunity do řešení problému. Za poslední dva roky se zasadil o modernizaci valašskomeziříčské diakonní pečovatelské služby.

O ceně veřejnosti rozhodli lidé v internetovém hlasování. Vybrali Janu Hendrychovou z lounské nemocnice, kde nastavovala pravidla fungování sociálních služeb. Získala 1606 hlasů. Manažerem sociálních služeb roku 2017 se pak stala ředitelka Diakonie z Valašského Meziříčí Zdislava Odstrčilová.

Národní cenu udělují Diakonie Českobratrské církve evangelické s Asociací poskytovatelů sociálních služeb. Diakonie patří v Česku k největším organizacím na pomoc seniorům a postiženým. Asociace zastřešuje provozovatele služeb pro potřebné. Národní ocenění se rozdávalo popáté. Vzniklo spojením samostatných cen obou pořadatelů. Má upozornit na potřebnost pečovatelské práce.

Pečovatelé berou kolem 18 tisíc hrubého

Podle šéfa Diakonie Jana Soběslavského se pečovatelé a pečovatelky věnují stále více klientům, kteří mají kvůli stárnutí také víc obtíží. Od pracovníků to vyžaduje stále vyšší nasazení. Podle statistické ročenky ke konci loňska pracovalo v sociálních službách zhruba 93 450 lidí. Z nich bylo 7400 sociálních pracovníků a dalších 34 600 lidí se staralo o klienty. Těm se věnovalo i 8100 zdravotních sester a 300 lékařů, 425 vychovatelů či 200 speciálních pedagogů.

Výdělky v sociálních službách jsou dlouhodobě nízké. Podle informačního systému ministerstva práce loni polovina pečovatelů a pečovatelek, kteří pracovali v neziskových či soukromých sociálních službách, neměla ani 17 070 korun hrubého. Čtvrtinu z toho tvořily navíc příplatky a odměny. Ve veřejném sektoru to bylo 18 821 korun hrubého, příplatky a odměny představovaly téměř třetinu. Končící Sobotkova vláda několikrát platy zvyšovala, naposledy teď od listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme