Evropská léková agentura: Vakcína Janssen může vzácně způsobit nervové onemocnění GBS

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek oznámila, že zařadila nervové autoimunitní onemocnění Guillainův–Barrého syndrom (GBS) mezi možné vzácné vedlejší účinky vakcíny Janssen proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson. EMA přitom analyzovala 108 případů tohoto onemocnění, nahlášených celosvětově ke 30. červnu.

Amsterdam/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína od firmy Johnson & Johnson | Zdroj: Reuters

Expertní poradní orgán amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) pak uvedl, že u vakcíny nadále převažují její výhody nad případnými riziky.

Agentura zároveň připomněla, že k tomuto datu dostalo vakcínu přes 21 milionů lidí.

E-shop nabízí přípravky ‚proti nanobotům‘ z covidové vakcíny. Řeší ho inspekce i český lékový ústav

Číst článek

Bezpečností výbor EMA došel po analyzování dostupných dat k závěru, že mezi vakcínou společnosti Johnson & Johnson a syndromem GBS může existovat příčinná souvislost.

Agentura podtrhla, že případy výskytu tohoto syndromu po očkování vakcínou amerického výrobce byly hlášeny velmi zřídka. Při uvedeném počtu případů a očkovaných se tento syndrom vyskytl u 0,0005 procenta lidí.

Preference jiné vakcíny

Vzhledem k podezření na spojitost mezi očkovací látkou a GBS u některých pacientů bude CDC nově ve svých materiálech nabádat pacienty, kteří již onemocnění v minulosti prodělali, aby nejprve zjistili, zda by si nemohli nechat aplikovat některou z jiných vakcín schválených v USA, tedy preparáty firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna.

CDC rovněž upraví materiály, které instruují lékaře ohledně toho, jak o očkovací látce informovat pacienty. Nové upozornění se objeví i v sekci často kladených otázek na webových stránkách střediska.

Společnost J&J ve čtvrtek v prohlášení uvedla, že výhody její očkovací látky převládají nad možnými riziky. Členové poradního orgánu CDC podle činitelky střediska vyjádřili silnou podporu tomu, aby se vakcína v USA nadále používala.

GBS postihuje periferní nervovou soustavu, způsobuje bolesti, znecitlivění a svalovou slabost. V nejzávažnějších případech může vést k ochrnutí, většina lidí se však z onemocnění zcela vyléčí, upřesnila EMA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme