Indie dala zelenou testování vakcíny proti koronaviru na lidech. V laboratoři virus zničila

Indické úřady povolily farmaceutické společnosti Zydus testování vakcíny proti nemoci covid-19 na lidech. Vakcína se podle výrobce ukázala při testech na zvířatech jako velmi nadějná a zvládla virus zcela neutralizovat. Zelená pro testování na lidech přišla jen pár dní poté, co stejný krok Indie, která je čtvrtou nejvíce zasaženou zemí koronavirem světa, povolila společnosti Bharat Biotech, informovala agentura Reuters.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indie je čtvrtou nejvíce zasaženou zemí světa v počtu případů covid-19 | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

Společnosti Zydus bude podle agentury testovat na přibližně tisícovce pacientů na několika místech v zemi. Zároveň se chystá navýšit produkci léčiva, aby zvládla reagovat na rostoucí poptávku nejen v Indii, ale i v dalších státech.

Další vakcína proti koronaviru: americká firma Inovio hlásí nadějné výsledky testů na lidech

Číst článek

Vakcínu společnost dosud testovala na zvířatech, přičemž látka podle výrobce vyvolala „silnou imunologickou reakci“ a neukázala se jako potenciální zdravotní riziko ani při vysokých koncentracích.

Při laboratorních testech byla králíkům úspěšně podána opakovaně dávka třikrát vyšší, než společnost určila jako bezpečnou pro lidi.

Žádná z vyvíjených vakcín proti nemoci covid-19 zatím nebyla schválena pro komerční užití, více než desítka ale už je testována na lidech. Celkem je podle agentury Reuters vyvíjeno více než 100 různých vakcín, řada z nich v prvních fázích testování přinesla nadějné výsledky.

Celkový počet nakažených nemocí covid-19 v Indii ve čtvrtek překonal hranici 600 tisíc lidí, v důsledku nákazy pak v zemi zemřelo 17 834 lidí. Pouze Spojené státy, Brazílii a Rusko zasáhla podle oficiálních statistik pandemie tvrději.

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme