Reakce na situaci v Izraeli a mutaci delta. Pfizer chce požádat o schválení třetí dávky vakcíny

Farmaceutická společnost Pfizer chce požádat americké regulátory o autorizaci třetí dávky jako posílení očkování proti koronaviru. Podle hlavního vědeckého pracovníka společnosti Mikaela Dolstena se tak má stát v průběhu příštího měsíce. Krok je reakcí na důkazy o zvyšujícím se riziku nakažení šest měsíců po očkování v Izraeli a taky šířící se variantou delta, dříve označovanou jako indická.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pfizer a BioNTech otestovaly vakcínu.

Pfizer a BioNTech otestovaly vakcínu. | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

O plánu Pfizeru píše The Guardian. Zpráva přichází poté, co američtí regulátoři prohlásili, že plně očkovaní Američané momentálně nepotřebují třetí dávku vakcíny pro posílení prevence nakažení koronavirem.

Jedna dávka vakcíny už k bezinfekčnosti nestačí. Neočkování musí v práci předložit po dovolené test

Číst článek

„Jsme připraveni na posilovací dávky, pokud věda dokáže, že jsou potřeba,“ uvedl ve čtvrtek v prohlášení americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Snížení efektivity vakcinace zaznamenali vědci v Izraeli. Tamní ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že efektivita vakcíny v prevenci nakažení i symptomatického onemocnění spadla v červnu na 64 %.

Podle hlavního vědeckého pracovníka Pfizeru Mikaela Dolstena se v Izraeli nakažení navzdory vakcinaci objevilo zejména u lidí, kteří látku dostali v lednu a v únoru. Zdůraznil ovšem, že data z Izraele i Británie naznačují, že i přes sníženou úroveň protilátek v těle je vakcína stále z 95 % efektivní proti závažnému onemocnění.

Mutace delta

Americký Pfizer a jeho německý obchodní partner BioNTech začaly také pracovat na vývoji speciální verze vakcíny proti vysoce nakažlivé variantě delta.

Varianta delta se projevuje jako rýma, ztráta čichu a chuti. Vědci zachytili další variantu delta plus

Číst článek

„Vakcína Pfizer aktivně působí i proti mutaci delta. Po šesti měsících ovšem hrozí riziko reinfekce. Protilátky totiž v průběhu času, jak se předpokládalo, ubývají,“ vysvětlil Dolsten.

Podle něj hned několik evropských zemí Pfizer kontaktovalo se zájmem projednat možnosti posilovacích dávek. Některé by je prý mohly schválit ještě před Spojenými státy.

Možné výhody třetí dávky vakcíny Pfizer/BioNTech, respektive druhé Johnson & Johnson, prověřuje také Evropská léková agentura (EMA). Data chce shromáždit během léta.

Dolsten věří, že posilovací dávky jsou důležité především pro starší věkové skupiny. Generální ředitel společnosti Albert Bourla pro změnu řekl, že lidé budou nejspíše potřebovat posilovací dávky vakcíny Pfizer každých 12 měsíců, a to podobně, jako je tomu například u očkování proti chřipce. Někteří vědci ale potřebu dalších dávek zpochybňují.

piv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme