Gynekolog Dvořák: Když se do platů ve zdravotnictví pletou politici, systém může zkolabovat

Vláda státním zaměstnancům navýší plošně platy o 1400 korun. Odbory ale žádaly plošný růst o 3000 korun pro sestry a deset procent pro lékaře. „O plošné navýšení nejde, hovoříme o navýšení tarifu, který představuje asi půlku příjmu zdravotníků. Jde tedy o obdobu navyšování základní mzdy,“ upřesňuje předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Předseda Rady poskytovatelů zdravotní péče Vladimír Dvořák nesouhlasí.

Pro a proti Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace, nemocnice Bulovka, ilustrační foto

Gynekologický segment, který reprezentuje právě Dvořák, si vyjednal šestnáctiprocentní navýšení úhrad meziročně. Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
Přehrát

00:00 / 00:00

Jsou požadavky zdravotnických odborů na plošné zvýšení platů pracovníků ve zdravotnictví oprávněné?

Předseda Rady poskytovatelů zdravotní péče Vladimír Dvořák považuje požadavek odborů za absurdní. „Obecně tarify považujeme za relikt dob minulých a demotivující prvek ve mzdách,“ míní Dvořák, který je také předsedou České gynekologické a porodnické společnosti.

„Demotivuje schopné, bere managementu možnost odměnit pracovníky, které potřebuje. To paradoxně vede k odchodu schopných, protože když musí zdravotnické zařízení dát i těm, které nepotřebuje, nemůže pak dát dost těm, které skutečně potřebuje,“ tvrdí předseda.

Žitníková ale namítá, že zkušenosti v lůžkových zdravotnických zařízeních jsou jiné. „Vyjednávání o tarifech a tabulkových platech je naprosto běžná věc po celé Evropě. S vládou jednáme o platech, v konkrétních zařízeních jednáme o tarifech. Tabulky nejsou relikt.“

Tarif podle ní představuje asi půlku celkového příjmu zdravotníka. „Takže prostor dvacet třicet procent na osobní ohodnocení tam vždycky je na to, aby se ohodnotili ti ostatní. Není to tedy pravda,“ reaguje na Dvořákovy výtky Žitníková.

„Někdo si může dovolit zvýšit mzdy výrazně víc, než odbory navrhují, někdo si to dovolit nemůže.“

Vladimír Dvořák

„V nemocnicích jsem velice často a dobře se orientuji v tom, jak jsou tam nejen lékaři placeni. Také ne všechna lůžková zařízení jsou stejně výkonná, jsou mezi nimi obrovské rozdíly. Takže někdo si může dovolit zvýšit mzdy výrazně víc, než odbory navrhují, někdo si to dovolit nemůže. Za tato zařízení by ale neměli rozhodovat odboráři nebo politici,“ žádá předseda.

A dodává, že odbory navrhují nesystémová a ve světě ne úplně běžná řešení. „Běžně o úhradách zdravotní péče rozhodují kompetentní, tedy zástupci poskytovatelů a zdravotních pojišťoven. Politici se do toho příliš nepletou, a když pletou, systém může začít kolabovat.“

Žitníková: Výběr je vyšší

Na účtech zdravotních pojišťoven je aktuálně 61 miliard korun, připomíná Žitníková. „Výběr je větší, než se předpokládalo, takže pan doktor nemá pravdu. Nikdo si neumí představit, co sestry, ošetřovatelky, sanitáři a lékaři zažili. A platy měli teď vyšší, protože odsloužili víc směn, než měli v popisu práce, takže si peníze opravdu zaslouží.“

Vláda schválila návrh rozpočtu i přes nesouhlas ČSSD. Platy státních zaměstnanců mají vzrůst jen o inflaci

Číst článek

A upozorňuje, že gynekologický segment, který reprezentuje právě Dvořák, si vyjednal šestnáctiprocentní navýšení úhrad meziročně. „Patří k těm šikovnějším.“

„Paní Žitníková buď vůbec nic neví o úhradách, nebo záměrně lže,“ reaguje Dvořák.

A pokračuje: „Nárůst v našem segmentu není šestnáct procent, jak tvrdí, ale čtyři procenta jako všude jinde. Ano, určitě někdo potřebuje zdravotnické odbory, mnozí nejsou jejich členy a nepotřebují je. Ano, byly vypjaté situace a lidé si zasloužil vyšší odměny. Ale také byla oddělení, kde nedělali skoro nic a dostávali plný plat.“

Čísla, ze kterých předsedkyně vychází, jsou prý z ministerstva zdravotnictví. „Určitě nelžu, čísla padla na jednání v pondělí a byl to také důvod, proč se nedohodlo navýšení platů, protože rozdíly mezi jednotlivými segmetny jsou obrovské, někde došlo i k propadu příjmů až o osmnáct procent,“ obhajuje pozice zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

„Máme čísla mnohem podrobnější, která vznikají z toho, co platí plátci. Ministerstvo nás neplatí, takže nevím, odkud paní Žitníková svá čísla má. Náš segment nikdy nerostl neproporčně k ostatním, jednání jsou korektní a segmenty by samy mezi sebou nepřipustily, aby jeden rostl na úkor druhého,“ konstatuje Vladimír Dvořák.

Poslechněte si celou debatu, otázky klade Karolína Koubová.

Karolína Koubová, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme