Česko rozhodne o třetí dávce očkování proti covidu do konce srpna. Zdravotnická organizace je chce zastavit

České ministerstvo zdravotnictví chce do konce srpna rozhodnout, zda bude potřeba třetí posilující dávku očkování některým lidem podat. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) proto požádal odborníky o vypracování stanoviska. Informoval o tom ve středu na twitteru. Světová zdravotnická organizace ve středu vyzvala k dočasnému zastavení přeočkovávání covidovou vakcínou. Podle ní má mít nyní přednost vakcinace v chudších zemích, informovala agentura DPA.

Ženeva/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotník dostává vakcínu v jedné z nemocnic v portugalském Lisabonu

Izrael, Francie, Německo a řada blízkovýchodních zemí nicméně již třetí dávku vakcíny aplikují | Foto: Pedro Nunes | Zdroj: Reuters

Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch mezitím ve středu požádal odborníky o vypracování stanoviska, zda bude potřeba podat některým lidem třetí posilující dávku očkování. Rozhodnout chce do konce srpna.

„Požádal jsem Klinickou skupinu, Českou vakcinologickou společnost a Státní ústav pro kontrolu léčiv o odborné stanovisko k podání třetí dávky očkování,“ napsal ministr. Do řešení se podle něj zapojí i odborná skupina MeSES kolem epidemiologa Petra Smejkala. „Musíme o tom rozhodnout do konce srpna,“ dodal Vojtěch.

Požádal jsem Klinickou skupinu, Českou vakcinologickou společnost a @SÚKL o odborné stanovisko k podání třetí dávky očkování. Do řešení se zapojí i MeSES. Musíme o tom rozhodnout do konce srpna.

16:56 – 04. 08. 2021

17 182

Podle úterního vyjádření Společnosti Podané ruce zřejmě bude potřeba přeočkovat třetí dávkou seniory. Podle předběžných výsledků analýzy této společnosti má totiž až 60 procent seniorů po půl roce od očkování proti covidu-19 výrazně nižší nebo žádné protilátky.

V minulosti se mluvilo o tom, že by posilovací dávku mohli dostat také lidé se sníženou imunitou, tedy například lidé po transplantacích či chronicky nemocní.

Senioři byli při očkování proti covidu-19 mezi prioritními skupinami. Mnozí z nich dostali vakcínu už na začátku letošního roku. Dosud bylo v Česku od prosince aplikováno 10,47 milionu dávek vakcíny. Ukončené očkování má více než 4,93 milionu lidí.

Chudší země prioritou

Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus ve středu v Ženevě kritizoval země, které chtějí občanům nabídnout či již nabízejí třetí dávku vakcíny kvůli její údajně postupně klesající účinnosti v ochraně před covidem-19.

Válka se změnila. Delta je nakažlivá jako neštovice, mohou ji přenášet i očkovaní, tvrdí americký úřad

Číst článek

Přeočkovávání je podle něj potřeba zastavit nejméně do konce letošního září, kdy by mělo být naočkováno alespoň deset procent populace ve všech zemích světa.

„Země s vysokými příjmy podaly 100 dávek na 100 obyvatel,“ řekl Tedros. „Nízkopříjmové země mohly současně podat jen 1,5 dávky na 100 obyvatel, protože jim vakcíny chybějí. Potřebujeme to nutně otočit, aby většina vakcín šla nízkopříjmovým zemím namísto těm s vysokými příjmy,“ dodal.

Světová zdravotnická organizace tvrdí, že vědci nejsou zajedno, zda třetí dávka podaná lidem, kteří již dvě obdržely, účinně brání v šíření koronaviru.

Izrael, Francie, Německo a řada blízkovýchodních zemí nicméně již třetí dávku vakcíny aplikují, zatímco Británie a Spojené státy o tom uvažují s ohledem na šíření nakažlivější koronavirové varianty delta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme