Za poslední týden přibylo téměř 1500 případů černého kašle, míní statistici. Víc jich bylo naposled roku 1959

Za týden v Česku přibylo podle statistik Státního zdravotního ústavu 1494 případů černého kašle. Jde o nejvyšší týdenní nárůst od začátku letošního roku. Od ledna lékaři evidují celkem 7888 nakažených. Podle informací ze Zdravotnické ročenky České republiky bylo na území dnešní ČR více nakažených naposledy v roce 1959, kdy se nakazilo 18 978 lidí, tedy rok po zahájení očkování.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kašlající dítě, kašel (ilustrační foto)

Mezi nemocnými je také 119 dětí do jednoho roku, které ještě nemusí být plně očkovány (ilustrační foto) | Foto: DPphoto/troyanphoto | Zdroj: Profimedia

Kvůli vysokému počtu případů je letos podle ministerstva zdravotnictví vyšší zájem i o očkování, letos se nechalo přeočkovat už více než 45 000 lidí, loni necelých 24 000 za celý rok. Vakcíny jsou momentálně jen pro těhotné, tento týden dorazí 90 000 nových z Kanady a Francie, řekl ředitel odboru ochrany veřejného zdravotní ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum.

Podle informací, které poskytlo ministerstvo zdravotnictví, si v současné době lékaři nemohou nově objednat vakcíny pro dospělé, výjimkou je očkování těhotných, pro které je k dispozici asi 4000 vakcín. Zatím není jasné, kdy si lékaři budou moci vakcíny z nové dodávky objednat. „Budeme o tom informovat tento týden,“ dodal Fošum.

Očkování pro děti je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, dospělí si ho musí platit sami. Vakcína kombinující účinnou látku proti černému kašli, tetanu a záškrtu, případně ještě dětské mozkové obrně, stojí zhruba od 800 do 1500 korun.

Podle Fošuma ministerstvo jedná o úhradě jednoho přeočkování v dospělosti, Národní imunizační komise bude vycházet z doporučení Evropského centra pro prevenci a léčbu nemocí, které má vydat do konce dubna.

Odborníci upozorňují, že očkování ani prodělaná nemoc nechrání celoživotně, ochrana se postupně snižuje. Od roku 2009 se proto přeočkovávají děti i ve věku deset nebo 11 let.

„Očkování u školních dětí jsme zavedli, protože jsme zaznamenávali stále více nemocných z řad adolescentů. Tyto statistiky poukázaly na fakt, že očkování poskytuje časově omezenou ochranu na čtyři až 12 let, a je tudíž nutné přeočkovávat,“ uvedla na webu SZÚ epidemioložka Kateřina Fabiánová.

I v současné době je nejvíce nakažených ve věku 15 až 19 let, tvoří třetinu nemocných. Mezi nemocnými je také 119 dětí do jednoho roku, které ještě nemusí být plně očkovány. Přibližně 2,3 procenta nakažených dosud potřebovalo hospitalizaci, zemřeli tři nakažení. Za poslední týden do statistik žádné nové úmrtí nepřibylo.

Černý kašel se nejčastěji projevuje typickými záchvaty kokrhavého, zajíkavého kašle, které mohou trvat řadu týdnů. Mnohdy je nemoc spojená se zvracením, úbytkem váhy nebo celkovým vyčerpáním. Kvůli urputnému kašli může dojít až ke zlomeninám žeber, vzniku kýly či pomočování. Jak vyplývá z informací Zdravotnické ročenky České republiky, více nakažených bylo na území České republiky naposledy v roce 1959.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme