Zacíleno na paměť. Český rozhlas testuje zájemce o prevenci před Alzheimerovou chorobou

V Českém rozhlase v pondělí začaly Dny paměti. Ty mají upozornit na problematiku života lidí postižených Alzheimerovou chorobou. Podle odhadů České alzheimerovské společnosti jich je v Česku přes 150 tisíc. Právě ztráta paměti je jedním ze symptomů této nemoci. A zhruba 50 zájemců si může každý den až do středy nechat otestovat, jak na tom vlastně je.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seniorka (ilustrační foto)

Seniorka (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Ráno jsem slyšela v rádiu, že se tohle testování nabízí, a tak mi přišlo, že když člověk chodí na prevenci se zuby, očima, tak proč by nešel s pamětí,“ říká paní Zuzana, která na testování přišla i s manželem. „Samozřejmě, že mám s pamětí problém, i když ne, že bych z toho měla velké trauma, protože v dnešní době, si myslím, že to mají i lidé o generaci možná o dvě mladší než já.“

Protilátka na Alzheimera: nová léčba by podle vědců mohla být dostupná už v roce 2020

Číst článek

Všichni příchozí na Dny paměti nejdřív vyplní ve foyer Českého rozhlasu vstupní formulář, a pak si je převezme některá z pracovnic České alzheimerovské společnosti.

Samotný test většinou trvá zhruba půl hodiny. „Domény paměti, které tady testujeme, jsou zaměřené na pozornost a orientaci, potom na paměť jako takovou, verbální fluenci – což znamená, že od člověka chceme slyšet nějaká slova – porozumění textu, o kterém se bavíme nebo která má po nás člověk opakovat, nebo má zakreslit určité obrazce. Takže testujeme schopnost orientace daného člověka,“ popisuje Radiožurnálu koordinátorka projektu Lucie Hájková.

Testování paměti se bude konat po celé České republice, přehled kontaktních míst najdete

na této webové stránce.

Testy přímo v Českém rozhlasu už jsou obsazené. Stále se ale můžete objednat na testování paměti přímo do sídla České alzheimerovské společnosti.

„Některé úkoly jsou vyloženě na časový limit, což je jedna minuta, na jiné má více času. Nesmí to být příliš, protože říkám, musíme se vejít do 30 minut. U lidí, kteří mají výrazné obtíže s pamětí, probíhá testování i delší dobu,“ dodává. Testovaní si musí například zapamatovat sérii čísel nebo několik registračních značek.

Výsledky svého testu se pak dozvědí okamžitě. Například paní Zuzana prošla na výbornou. „Jedním z testů bylo vyplnění tabulky pocitů v minulém týdnu. A to mi přišlo, že je náročná záležitost,“ říká Zuzana.

Všechna místa na testování v Českém rozhlase jsou už telefonicky zamluvená. Zájemci o otestování paměti si ale můžou i tak zavolat a domluvit si schůzku přímo v České alzheimerovské společnosti.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme