Průzkum: Zákaz kouření v hospodách lidé spíš schvalují, důvodem jsou zejména zdravotní aspekty

Pro zákaz kouření v restauracích je více než polovina Čechů, naopak proti zákazu je více než třetina lidí. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Zákon o zákazu kouření v restauracích začal platit loni na konci května. Proti loňskému šetření, které se uskutečnilo již po zavedení zákona, stoupl počet souhlasu se zákonem a zároveň klesl počet těch, kteří se zákonem nesouhlasí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

„Výsledky potvrzují dlouhodobě víceméně stabilní naladění české veřejnosti v této věci,“ uvedli autoři průzkumu.

Protikuřácký zákon nás zničí, tvrdili někteří hospodští. Jaké mají zkušenosti po roce od zákazu?

Číst článek

Již od roku 2008, kdy se CVVM tomuto tématu věnovalo poprvé, se podíl lidí, kteří jsou pro zákaz kouření v restauracích, pohybuje na hranici jedné poloviny anebo těsně nad ní, a vždy převažuje nad podílem těch, kteří jsou proti zákazu.

Aktuální průzkum ukázal, že se zákazem souhlasí 54 procent lidí, což je meziroční nárůst o pět procentních bodů. Ještě výrazněji, o deset procentních bodů, na 35 procent naopak klesl nesouhlas se zákazem kouření. Odpověď nevím uvedlo letos 11 procent respondentů, loni šest procent.

Se zákazem souhlasí častěji ženy, dále vzdělanější lidé a také ti, kteří hodnotí životní úroveň své domácnosti jako dobrou. Politická orientace respondentů v této otázce nesehrává žádnou roli. „Naopak nepřekvapí, že nesouhlas sílí současně s tím, zda a jak často člověk kouří,“ uvedlo CVVM.

Za nesouhlasnými stanovisky je především vnímání zákona jako projev omezování osobní svobody a představa, že k hospodám kouření zkrátka patří. Souhlasné stanovisko je nejčastěji zdůvodňováno tím, že lidem vadí zakouřené prostředí či zdravotními aspekty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme