Žárlivost se z evolučního hlediska vyplatí, říká sexuoložka

Žárlivost může ovlivňovat spokojenost v partnerství i to, zda svazek déle vydrží. Ale muži a ženy žárlí jinak a v jiných situacích. Podle sexuoložky Kateřiny Klapilové za to může evoluce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy žárlí jinak než muži. Může za to evoluce, říká sexuoložka Kateřina Klapilová. | Foto: Luboš Vedral

Setkání s bývalým partnerem nebo partnerkou, služební cesty, ale i setkání s mužem, kterého stávající partner zatím nezná.

To jsou podle Kateřiny Klapilové nejčastější spouštěče běžné, každodenní žárlivosti. A zatímco v tom, kdy žárlíme, nejsou mezi muži a ženami větší rozdíly, v prožívání žárlivosti už ano.

„Existuje samozřejmě i patologická forma žárlivosti, to už se ale bavíme o psychiatrických diagnózách. “

Kateřina Klapilová (Evoluční sexuoložka)

„Mužům vadí představa partnerky při intimních aktivitách s někým jiným, ženám vadí představa, že se jejich partner s jinou ženou účastní romantického rozhovoru, který by mohl vést až k plánování partnerství," popisuje evoluční sexuoložka.

Jak zdůrazňuje - není žárlivost jako žárlivost. Má mnoho typů a z evolučního hlediska se každá „vyplatí" v jiných situacích. „Žárlivost může ovlivňovat spokojenost v partnerství i to, zda svazek déle vydrží. Variabilita je obrovská."

Ve zkratce lze říct, že žárlivost může vztahu v mnohém prospět. „Často se objevuje ve chvíli, kdy vám teče do bot. Něco se stalo, vy to ještě neumíte definovat, ale jste neklidný. Partnerka je třeba často pryč nebo se o někom pochvalně vyjádří. Žárlivost vás motivuje k činu," popisuje.

Oblíbenými strategiemi v takových situacích bývá buď to, že partnerce jejího urostlého, svalnatého kamaráda zkrátka zakážete, nebo na jejich schůzky začnete chodit s ní. „Případně se můžete pokusit vzbudit žárlivost sám," přidává další možnou strategii.

Nejen o žárlivosti, ale i o tom, jak se žárlivost změnila v moderní době, je i nový dokument České televize Čí je moje dítě, na kterém se Kateřina Klapilová podílela.

Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme