Zázraky medicíny: chirurgie se už obejde bez velkých řezů, laparoskopie šetří čas pacientů

Onemocnění trávicího traktu neustále přibývá a Česko se nedávno dokonce stalo světovou jedničkou ve výskytu rakoviny slinivky. Problémy způsobuje například horší životospráva. Díky moderním chirurgickým metodám jsou dnes lékaři schopni operovat některé orgány bez velkých řezů do dutiny břišní. A právě to je námět dalšího dílu našeho seriálu Zázraky medicíny.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laparoskopická operace

Laparoskopická operace | Foto: Tomáš Jelen | Zdroj: Český rozhlas

Takzvanou laparoskopii v brněnské Fakultní nemocnici podstoupil před časem také třiapadesátiletý pan Jiří. „Mám nádor na konečníku, pět až sedm centimetrů,“ říká Radiožurnálu krátce před operací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zázraky medicíny: Laparoskopie

Náročný zákrok zabere celému týmu chirurgů asi šest hodin.

„Laparoskopická operace nepřináší nic jiného, než operace, které se provádějí otevřeným způsobem, jenom s tou výjimkou, že tady se neotevírá dutina břišní, ale vstupujeme do ní jenom těmi malými trokary a potom kamerou a specializovanými nástroji,“ vysvětluje přednosta chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Brno Zdeněk Kala.

Nástroje potřebné k laparoskopické operaci | Foto: Tomáš Jelen | Zdroj: Český rozhlas

Nástroje vypadají jako malé kleštičky. Jsou na dlouhé asi třiceticentimetrové tyčce, aby s nimi mohl lékař pracovat uvnitř těla. Vše je vidět na obrazovkách nad operovaným pacientem.

Tyto metody se používají asi dvacet let. „Technický pokrok je obrovský, bez něj by nebyl možný rozvoj metod, které méně zatěžují pacienta. A to zase umožní daleko dřívější rekonvalescenci, návrat do práce a jejich dalších aktivit,“ říká Kala.

Pacient Jan strávil těsně po operaci jen dva dny na jednotce intenzivní péče. Pokud by lékaři nevyužili laparoskopii, byl by tam asi týden.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme