Zázraky medicíny: Operace bez skalpelu? V hlavní roli laser, který za 30 minut odstraní krátkozrakost

Utopie, SCI-FI, bláznovství. Možná tak by o vás mluvili lékaři ještě před 30 lety, kdybyste jim řekli, že budete operovat pacienta bez skalpelu a zbavíte ho například krátkozrakosti za půl hodiny. A že vám k tomu poslouží jen paprsky světla?! Tomu by už tehdy opravdu věřil jen málokdo.

Tento článek je více než rok starý.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V této kapitole ,,Zázraků medicíny“ vás zavedeme na operační sály oční kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Zákrok pro pacienta netrvá nijak dlouho a efekt je téměř okamžitý.

V této kapitole ,,Zázraků medicíny“ vás zavedeme na operační sály oční kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Zákrok pro pacienta netrvá nijak dlouho a efekt je téměř okamžitý. | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Laserový zákrok pro pacienta netrvá nijak dlouho a efekt je téměř okamžitý. Vhodnost laserového zákroku se posuzuje individuálně a lékaři často čekají i několik let na ustálení dioptrií. Laser totiž dokáže odstranit dioptrie, ne ale samotnou oční vadu.

Operační zákrok se odehrává na dvou sálech a trvá zhruba 30 minut. Femtosekundové lasery dnes dokáží vytvořit velmi malý bod.

Během operace, při které je pacient zcela při vědomí, se přístroj k oku přisaje a s naprostou přesností zacílí na plochu, kde bude lékař pomocí laseru vytvářet rohovkovou lamelu. Lékař/ka (oproti minulosti) rukou vůbec do zákroku odříznutí lamely nezasahuje. Pouze řídí přístroj a dává mu pomocí dotykové obrazovky a joysticku povely podle zadaných parametrů.

Po zákroku pacient/ka přechází na druhý operační sál, kde je téměř absolutní tma. Zde pracuje přístroj, který odstraňuje dioptrie. Celý úkon trvá jen několik vteřin. Oko se po zákroku u někoho hojí až měsíc a je nutné dodržovat klidový režim.

Objevte zázraky medicíny | Český rozhlas Radiožurnál.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme