Zázraky medicíny: Pohled do nitra mozku. Jak doktoři rozplétají klubíčka v mozku

Díky moderním zobrazovacím metodám si neurochirurgové troufnou operovat téměř jaký problém v mozku - to považuje profesor Vladimír Beneš z Ústřední vojenské nemocnice v Praze za jeden ze Zázraků medicíny. Lékaři tak můžou odstranit třeba i tzv. kavernomy, které pacientům způsobují epileptické záchvaty.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozek.(ilustrační foto) | Foto: licence Public Domain (eng), Jens Maus

„Každá operace je riziko, říkali mi, že mohu ochrnout, sestřičky se mě ptali, jestli chci faráře," říká třiatřicetiletá paní Marcela, které se v mozku vytváří tzv. kavernomy, tedy malá klubíčka drobných cév, která praskají a způsobují krvácení do mozku a epilepsii.

„Většinou jsou solitární. Když ho odstraníme, tak je pokoj. Ale pak je skupina lidí, která jich má mnoho a pak je ještě menší skupina, která má jistou genetickou vadu a rostou jim další a další kavernomy," popisuje přednosta neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice Vladimír Beneš.

Kavernomy se u paní Marcely objevily poprvé už v deseti letech. Kvůli posledním dvěma, které se jí vytvořily, se jí v posledních měsících začal ztrácet cit v levé ruce. Díky moderním zobrazovacím metodám mají pacienti 99% šanci, že operace bude úspěšná.

Objevte zázraky medicíny | Český rozhlas Radiožurnál.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme