Lékaři si mysleli, že vymizela. Malou ‚fazolku‘ ve šlaše za kolenem má dnes ale každý třetí člověk

Pořádně si prohmatejte koleno. V populaci totiž přibývá lidí s malou kostí, o které si lékaři mysleli, že už díky evoluci téměř vymizela. A nachází se právě za kolenem. Zjistili to vědci z londýnské Imperial College.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rentgen kolen (ilustrační foto) | Foto: Taokinesis | Zdroj: Pixabay

Kost se jmenuje fabella, což se dá z latiny přeložit taky jako fazolka. Není úplně nová, měly ji už pradávné opice. Postupem času to ale vypadalo, že u lidoopů a lidí vymizela. Někteří lidé ji mají ve šlaše za kolenem, jiní ji nemají vůbec. Podle odborného článku, který zveřejnili lékaři z londýnské Imperial College v časopise Journal of Anatomy, ale lidí s touto kostí obecně přibývá.

Podle zmíněného článku ji v současnosti má asi 39 lidí ze 100. V roce 1875 ji mělo 18 procent lidí, do roku 1918 ale jejich podíl klesl pouze na 11, což podporovalo myšlenku o postupném mizení fabelly.

Vědci tyto údaje získali na základě studia odborné literatury o kolenou z 27 zemí z období dlouhého přes 150 let. Měli tak údaje o zhruba 21 tisících pacientech.

Fabellu je složité najít přes rentgen, a tak zkoumali, jestli za zdánlivě vyšší počet lidí s touto kostí nemůže prostě lepší diagnostika. U dalších těžko viditelných kostí ale žádné takové změny nezaznamenali.

Chůze by měla být součástí běžné denní hygieny. Stačí půlhodina denně

Číst článek

Výzkumníci se domnívají, že návrat fabelly by mohl souviset s lepší výživou. Současní lidé jsou vyšší a těžší, mají taky delší holenní kosti a větší lýtkové svaly. To všechno klade větší zátěž na kolena. Jedním z úkolů této kosti by tak mohlo být přesměrování síly svalů a zvýšení jejich efektivity – nebo taky nemusí dělat vůbec nic. Lékaři zkrátka její účel neznají.

Podle citované studie se fabella až dvojnásobně častěji vyskytuje u lidí s artritidou. Zatím nicméně neexistují žádné důkazy, že by tyto dvě věci souvisely.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme