Zubaři v Jaderné elektrárně Dukovany mají napilno. Na ošetření čekaly tisíce lidí, někdy i několik let

Není to ještě ani měsíc, kdy se v Jaderné elektrárně Dukovany otevřely nové zubařské ordinace. Už po prvních týdnech ale museli stomatologové pozastavit registraci nových pacientů. Dva roky totiž v okolí nebyl žádný volný zubař. Na ošetření tak čekaly tisíce lidí. Akutních zákroků je obrovské množství. A čekací doba na preventivní prohlídku je rok.

Dukovany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Sam Chen | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Byli jsme krásně ošetřeni, syna to nijak nebolelo,“ popisuje pro Český rozhlas Vysočina v čekárně u zubních ordinací Marie Plášilová. „Zaregistrovali jsme se sem jen já a mladší syn, ten starší ještě vyčkává, ale nevím, jestli to stihne,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zubaři v jaderné elektrárně Dukovany mají napilno. Na ošetření čekaly tisíce lidí, někdy i několik let. Natáčel Milan Soldán

Kdo ale zaváhal, bude si muset na registraci poměrně dlouhou dobu počkat. Zubní ordinace se v dukovanské elektrárně otevřely před třemi týdny, a to po dvou letech. Do té doby byly v okolí bez stomatologa tisíce lidí. Není proto divu, že nápor je obrovský a už teď je plno.

„Můžeme říci, že registrace jsou pozastavené. Aktuálně na prevence objednáváme lidi na listopad 2020,“ upřesňuje zubní lékařka Karolína Svobodová. „Budeme muset hodně zakročit. A potřebujeme mít prostor na sanaci pacientů, kteří to potřebují, proto je objednávání pozastavené,“ doplňuje.

Česko dál hledá zubaře. Ministerstvo nabízí dotaci přes milion korun, využilo ji jen pár lidí

Číst článek

Stomatologové primárně objednávají zaměstnance elektrárny. Jak ale řekl její mluvčí Jiří Bezděk, mělo by se během pár týdnů, až se situace uklidní, opět dostat na pacienty i z okolních obcí.

„Nemůžeme říci, že by to bylo určeno primárně pro ně. Ordinace nicméně slouží nejen zaměstnancům elektrárny, ale i obyvatelům z regionu. Proto se počítá s tím, že od nového roku, kdy se budou zubařům postupně uvolňovat časové prostory a hlavně najedou obě ordinace na plný provoz, se obnoví objednávání jak zaměstnanců, tak i obyvatel z okolí,“ ujišťuje Bezděk.

Na ošetření čekají v okolí Dukovan stále stovky lidí. Během prvních týdnů provozu se v nových ordinacích zaregistrovalo 1500 pacientů.

Milan Soldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme