Ženy mají strach, že nebudou respektované, říká k porodním plánům ředitelka unie asistentek

Roste počet žen, které přichází do porodnice s individuálním porodním plánem, a jak zjistil Radiožurnál, mnoho z nich ho sepisuje s pomocí právníka. V takových dokumentech pacientky popisují svá přání lékařskému personálu a vysvětlují, jak mají či nemají postupovat při porodu. Podle primáře Ústavu péče o matku a dítě Hynka Heřmana ale mohou tyto kroky nastavit špatný kontakt mezi zdravotníky a pacientkou.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena, otec a dítě krátce po porodu

Žena, otec a dítě krátce po porodu | Zdroj: Pixabay License | Licence Pixabay,©

„Porodní přání nebo porodní plán je čím dál častější, a to zejména z toho důvodu, že ženy mají strach, že v porodnicích nebudou respektována jejich práva, a proto by si rády pojistily tohle partnerství mezi lékaři, porodními asistentkami a jejich rodinou,“ popsala ve vysílání Radiožurnálu ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková-Klíčová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do jaké míry jde v případě porodních plánů o přispění ke komfortu rodiček a kdy přání komplikují práci lékařů? O tématu mluvili ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková-Klíčová a primář porodnice Ústavu péče o matku a dítě Hynek Heřman.

To potvrdil také Hynek Heřman, primář porodnice Ústavu péče o matku a dítě. „Vznikají situace, kdy pacientky přestávají komunikovat s lékaři a zdravotním personálem a všechno nám dávají písemně. Je to často zbytečné,“ uvedl a dodal, že to má jistě také svůj pozitivní vliv, pokud maminka s plánem přijde už před porodem.

„Stále častěji dochází k tomu, že maminky přicházejí se zápisem od notáře typu, že odmítají komunikovat se zdravotníky, všechno máme říkat dule (dula - speciálně vyškolená žena, která poskytuje především psychickou, ale i fyzickou oporu novorodičce, pozn. redakce) a podobné věci. To zbytečně nastavuje velice špatný kontakt mezi zdravotníky a pacientkou,“ vysvětlil.

Podle Hájkové-Klíčové je ideální, pokud se žena dopředu může s lékařem podělit o svoje představy a získat odborné informace. Porodní plány podle ní nejčastěji obsahují přání ženy, aby bezprostředně po porodu nebyla oddělována od dítěte a aby byl podpořen takzvaný bonding, což je první vazba mezi dítětem a ženou.

'Zdržte se nevhodných komentářů.' Porodní plán si některé rodičky nechávají sepisovat u právníka

Číst článek

„Často zmiňují také rutinní postupy, které si nepřejí, to je například nástřih hráze. Velice často také v plánu zmiňují, že by chtěly mít u porodu otce nebo dulu,“ popsala ředitelka Unie porodních asistentek, podle které některé porodnice ženám odmítají dopředu ukázat například souhlas s hospitalizací nebo informovaný souhlas.

„Důležité je říct, že zdravotníci jsou chráněni dalším dokumentem, a to je takzvaný negativní revers. Pokud lékař vysvětlí ženě potřebnost různých zákroků a žena si následně tento zákrok nepřeje, může podepsat negativní revers a pro lékaře je to ochrana,“ doplnila s tím, že doufá, že v budoucnu nebude potřeba sepisovat porodní plány s právní pomocí.

Heřman upozornil, že vždy jde o jednotlivé lidi a i mezi lékaři je možné narazit na různé přístupy. Dopředu řešit reversy ale není jejich cílem. „U nás v Ústavu péče o matku a dítě jsme proto připravili vzorový porodní plán, který si maminka může přečíst, připravit, je vyvěšen na internetových stránkách. Je to takové vodítko, co ta maminka může a nemůže požadovat. Vždy je našim cílem, aby odcházela zdravá a pokud možno i zdravé dítě,“ vysvětlil primář.

Tomáš Pavlíček, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme