Zůstává vzhůru, reaguje na hudbu. Lékaři probudili pacienta po 15 letech ve vegetativním stavu

15 let ležel na nemocničním lůžku s těžkým poraněním mozku a nereagoval na žádné podněty. Teď se ho lékařům ve Francii podařilo z vegetativního stavu částečně probudit. Řeč je o pacientovi, jehož rodina souhlasila s tím, že mu lékaři voperují speciální implantát. Výsledky zveřejnili badatelé v časopise Current Biology.

Doporučujeme Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Implantátem je tenká elektroda, kterou lékaři při operaci přiložili k bloudivému nervu, který vede z mozku dolů do hrudníku. V minulosti už podobná stimulace pomohla lidem, kteří trpí depresemi nebo epilepsií, informoval Radiožurnál.

V tomto případě pomocí implantátu dráždili nervy pětatřicetiletého muže, který byl ve vegetativním stavu. To znamená, že měl poruchu vědomí. Byl schopný samostatně dýchat, oči mohly bezděčně sledovat okolí, ale nereagoval na podněty z okolí.

Zázraky medicíny: podívejte se, jak lékaři zachraňují člověka po pádu do kolejiště

Číst článek

Po půlročním využívání implantátu podle vědců ovšem začal pacient do jisté míry sledovat věci kolem, zůstává vzhůru, když mu někdo předčítá, a dokonce je prý schopen s velkým časovým odstupem reagovat na jednoduché požadavky drobným pohnutím hlavy.

Lze tedy říci, že lékaři pacienta přivedli částečně k vědomí, ačkoli mozek zůstává nadále poškozený. Podle lékařů muž jeví známky takzvaného stavu minimálního vědomí.

Vedoucí výzkumu Angela Siriguová v rozhovoru pro server New Scientist uvedla, že pacient začal také reagovat na oblíbenou hudbu. Když ji uslyšel, tak se mu oči zalily slzami. Rozhodně ale nemůže mluvit. Nelze počítat s tím, že podobná stimulace nervů může vyléčit poškozený mozek.

Až třetině epileptiků nezabírají léky. Lékaři chtějí na specializovanou léčbu více peněz od pojišťoven

Číst článek

Ale jak připomíná britský list Guardian, ukazuje se, že tato metoda může stav vědomí zlepšit až k prahu, za kterým je možná jednoduchá komunikace mezi pacientem a jeho blízkými.

Vědecký tým Siriguové teď chce využít stejnou metodu u lidí s méně poškozeným mozkem, u kterých doufají, že bude také fungovat a přinese ještě podstatnější zlepšení.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme