Planeta bez odpadů. Lidem, kteří chtějí omezit spotřebu obalů, vycházejí vstříc i řetězce

Těstoviny do vlastní nádoby z bezobalové prodejny, aviváž jen přírodní a místo čistících prostředků třeba ocet a soda. To by mohl být ve zkratce návod, jak může každý ve své domácnosti omezit produkci odpadů. Ideálem je nevytvářet odpad vůbec žádný.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plastový odpad (ilustrační foto)

Plastový odpad (ilustrační foto) | Foto: Ben Kerckx | Zdroj: Pixabay

Helena Škrdlíková z Olomouce žije podle Zero waste - nechává po sobě minimum odpadů. Nakupuje tak, aby si z obchodů nosila co nejméně obalů. V kuchyni má domácí kompost a většinu potravin skladuje ve sklenicích a místo běžných čisticích prostředků v plastech používá ocet a sodu.  

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadá život podle Zero waste? Příspěvek připravil Jakub Horáček

„Je to taková kombinace, která vyčistí opravdu všechno. Sodu používám na věci, které jsou víc znečištěné, třeba sporák,“ vysvětluje Helena. „Je to účinnější a hlavně levnější, litr octa stojí deset korun, soda do sklenice může být za 25 korun, takže to vydrží fakt dlouho, dejme tomu 30 korun na měsíc,“ odhaduje.

Ocet a sodu Helena používá taky na mytí vlasů. Ostatně když mě vede do koupelny, mluví o tom, že musela dlouho vymýšlet, jak se zbavit odpadu po kosmetických prostředcích. Teď mi třeba ukazuje kamenec, který používá místo běžného deodorantu. Vypadá i celkem podobně.

„Vlastně se to jenom namočí a nanese. Je sice v obalu, ale měl by vydržet tři až pět let, stojí kolem sto korun, takže člověk zase hodně ušetří,“ popisuje Helena.

Kamenec nabízejí i běžné drogerie. Potraviny Helena nakupuje v bezobalové prodejně do vlastních nádob, nikoliv v supermarketech.  

Bezobalové prodejny 

„Tady nakupuju skoro všechno kromě zeleniny. Většinou nakupuju základní věci jako těstoviny nebo luštěniny,“ vyjmenovává Helena v prodejně. Zároveň dodává, že v obchodě za potraviny na týden utratí většinou 150 korun.

25:48

Recyklace je nákladná a není všespásná. Jde to i bez odpadů a obalů, tvrdí propagátorka Zero waste

Číst článek

Majitelka bezobalové prodejny Veronika Klásková ale Radiožurnálu sdělila, že lidí v jejím obchodě většinou utratí kolem tří set korun.

„Někteří říkají, že je to dražší, já jim zase vysvětluju, že je to v bio kvalitě. Něco je zase levnější, protože to můžou nakoupit bez poplatků za obal,“ objasnila Klásková.

Bezobalových prodejen přibývá. Podle webu Reduca.cz, který počty takových obchodů sleduje, jich v Česku aktuálně funguje 66, skoro o dvě třetiny víc než loni.

„Největší koncentrace je ve velkých městech, Praha, Brno, ale prodejny najdeme také v menších městech, jako je třeba Kopřivnice, Rožnov pod Radhoštěm, Kolín,“ vysvětluje provozovatelka webu Martina Sumbalová.

Obchodní řetězce

Vedle malých obchodů plánují omezit plasty včetně obalů už i některé obchodní řetězce. U vybraného zboží to chystají v řádu několika let třeba obchody Tesco, Lidl a nebo Kaufland.

„V současné době redukujeme meziobaly, které nejsou nutné, kdy například sušenky jsou baleny jednotlivě a potom ještě všechny dohromady,“ říká mluvčí řetězce Kaufland Renata Maierl.

Vraťme se ale za Helenou do Olomouce. Jaké jsou její výsledky životního stylu Zero waste? „Směsný odpad nevyprodukuju skoro žádný a jinak je to něco málo toho recyklovatelného odpadu, ten bych vynášela jednou za měsíc,“ říká nakonec. Už se prý ale těší na to, že jednou koš vůbec vynášet nebude. 

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme