Nominace na olympiádu je schválená. Do Soči se vypraví nejméně 85 sportovců

Česká výprava na zimní olympijské hry do Soči bude čítat nejméně 85 sportovců. Nominaci, která se ještě do 23. ledna může rozšířit či změnit, schválilo dnešní plénum Českého olympijského výboru (ČOV) v Rudolfově galerii na Pražském hradě za přítomnosti prezidenta republiky Miloše Zemana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plénum Českého olympijského výboru | Zdroj: ČTK

V olympijské nominaci je nakonec méně sportovců, než se původně předpokládalo. Počítalo se s účastí hráčů curlingu.

"Původně jsme počítali, že těch lidí bude krapet víc. Věřili jsme kromě hráčů curlingu i hokejistkám, ale nakonec to nevyšlo. Důležitější než kvantita je ale kvalita a my máme velká očekávání," uvedl předseda ČOV Jiří Kejval.

Počet i konkrétní jména se ještě mohou změnit, neboť uzávěrka přihlášek je 19. ledna a poslední termín na změnu je 23. ledna.

Do té doby se sportovci mohou dodatečně do týmu dostat na základě výjimečného výkonu či splnění nominačních kritérií jednotlivých mezinárodních federací. Šanci tak mají běžci na lyžích, sjezdaři, bobisté či snowboardisté.

Odměny za olympijské medaile na zimních hrách v Soči budou stejné jako předloni v Londýně. Za zlato bude půldruhého milionu, za stříbrnou medaili 750.000 a za bronzovou dostane sportovec 450.000 korun. Hokejisté by si v případě vítězství rozdělili deset milionů.

Zimní olympijské hry Soči 2014 | Foto: ČTK

Oproti hrám ve Vancouveru bude zvýšen počet členů doprovodu. Na jednu střídavou akreditaci se v Soči vymění dva nebo dokonce tři lidi. "Nám se tento institut povedlo solidně využít u sportů, které neprobíhají po celou dobu her," vysvětlil šéf české výpravy Martin Doktor.

Slavnostnímu schválení nominace byl přítomen prezident Zeman. "Každý politik se chce přihřívat na úspěchu sportovců, mně bude ale ctí přivítat po návratu z olympijských her úplně všechny členy výpravy bez ohledu na jejich úspěchy," prohlásil.

Pamětník hokejového triumfu z Nagana Jaromír Jágr a obhájkyně zlata v rychlobruslařských závodech na 3000 a 5000 metrů Martina Sáblíková jsou jedinými olympijskými vítězi v aktuální české nominaci. Současnými rekordmany v počtu účastí pod pěti kruhy jsou spolu s Jágrem i běžci Lukáš Bauer a Jiří Magál, kteří se chystají na pátou olympiádu v řadě. Cenný kov z OH má dalších devět sportovců, v nominaci je i 13 mistrů světa

Letadlo s první částí výpravy odletí do Ruska 30. ledna. Vlajkonoškou při slavnostním zahájení bude sjezdařka Strachová.

Nominace na OH v Soči:

Biatlon: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup, Lea Johanidesová, Jitka Landová, Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Veronika Vítková.
Boby: Dominik Dvořák, Dominik Suchý, Michal Vacek, Jan Vrba.
Krasobruslení: Michal Březina, Tomáš Verner, Elizaveta Ukolova.
Rychlobruslení: Karolína Erbanová, Martina Sáblíková (obě dlouhá dráha), Vojtěch Loudín, Kateřina Novotná (oba krátká dráha).
Saně: Antonín Brož, Lukáš Brož, Ondřej Hyman, Vendula Kotenová.
Hokej: Jakub Kovář, Ondřej Pavelec, Alexander Salák, Michal Barinka, Radko Gudas, Tomáš Kaberle, Lukáš Krajíček, Zbyněk Michálek, Michal Rozsíval, Ladislav Šmíd, Marek Židlický, Roman Červenka, Patrik Eliáš, Michael Frolík, Martin Hanzal, Aleš Hemský, Jaromír Jágr, David Krejčí, Milan Michálek, Petr Nedvěd, Jiří Novotný, Ondřej Palát, Tomáš Plekanec, Vladimír Sobotka, Jakub Voráček.
Lyžování:
Akrobatické lyžování: Tomáš Kraus, Nikol Kučerová (oba skikros), Marek Skála (slopestyle), Nikola Sudová, Tereza Vaculíková (obě boule).
Alpské lyžování: Ondřej Bank (všechny disciplíny), Kryštof Krýzl (superkombinace, obří slalom, slalom), Filip Trejbal (slalom), Martin Vráblík (všechny disciplíny), Martina Dubovská (obří slalom, slalom), Klára Křížová (superkombinace, sjezd, super-G, obří slalom), Kateřina Pauláthová (super-G, obří slalom, slalom), Šárka Strachová (všechny disciplíny).
Běh na lyžích: Lukáš Bauer, Martin Jakš, Jiří Magál, Petr Novák, Aleš Razým, Karolina Grohová, Petra Nováková, Eva Vrabcová-Nývltová.
Skoky na lyžích: Antonín Hájek, Lukáš Hlava, Jakub Janda, Roman Koudelka, Jan Matura.
Severská kombinace: Miroslav Dvořák, Pavel Churavý, Tomáš Portyk, Tomáš Slavík.
Snowboarding: David Bakeš, Emil Novák (oba snowboardcross), Ester Ledecká (paralelní obří a superobří slalom), Šárka Pančochová (U-rampa, slopestyle), Eva Samková (snowboardcross).

Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme